Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megérkezett az első jelentős tanulmány a Sinopharm-vakcináról, ekkora lehet a hatékonysága

Közzétették a kínai fejlesztésű Sinopharm-vakcina klinikai vizsgálatainak eredményét az Amerikai Orvosi Kamara szaklapjában, melyből fontos információk derültek ki.

...svg content...Fotó: Az asszisztens (j) átadja egy nőnek az oltási igazolást, miután beoltották a német-amerikai fejlesztésű Pfizer-BioNTech koronavírus elleni oltóanyag, a Comirnaty-vakcina második adagjával Nagykállóban, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Sántha Kálmán Szakkórházában kialakított oltóponton 2021. április 29-én. MTI/Balázs AttilaA felhasznált kínai Sinopharm koronavírus elleni vakcinák dobozai a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Nagyerdei Campus Belgyógyászati Klinikáján kialakított oltóponton 2021. április 29-én.
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

A JAMA-ban megjelent tanulmány szerint összesen 40 832 önkéntes bevonásával történtek a kísérletek Bahreinben, az Egyesült Arab Emírségekben, Egyiptomban és Jordániában, akiket összesen három különböző csoportba osztottak – írja a Reuters.

Az egyik csoportnak a vuhani egység által kifejlesztett dózist, a másiknak a pekingi egység által megalkotott adagot, a harmadik csoportnak pedig placebót adtak, hogy megvizsgálják, melyik oltóanyag lehet a legjobb. Minden csoport két dózis vakcinát kapott, dózisok között 21 napos különbséggel. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az eredmények szerint a WIV04 (vuhani) dózissal beoltottak közül 26-an, a HBO2 (pekingi) dózist kapók között 21-en, a placebo csoportból pedig 95-en fertőződtek meg, két héttel a vakcina második dózisának beadását követően.

Ez alapján pedig leszűrhető, hogy vuhaniak által kifejlesztett dózis 72.5 százalékos hatékonyságot, a pekingiek által megalkotott dózis pedig 78.1 százalékos hatékonyságot mutatott, ami bőven megugorja a WHO által megszabott küszöbnek tekinthető 50 százalékos hatékonyságot.

A szaklapban ismertették azt is, hogy az önkéntesek körében két eset volt, amikor valaki úgy fertőződött meg, hogy annak súlyos volt a lefolyása, valamint a lap szerint az sem egyértelmű, hogy a tünetes koronavírus-fertőzést mennyiben előzi meg.

Már a Reuters is megjegyzi, hogy egyelőre nem tiszta, ezek a hatékonysága mutatók pontosan mire vonatkoznak, a tünetes koronavírus-fertőzésre vagy a súlyos lefolyású betegségre, az viszont biztosnak tűnik, hogy a halálos kimeneteltől teljesen megvéd.

A Bloomberg ugyanakkor megjegyzi, hogy a klinikai kísérletekkel több probléma is volt, főként az adatok minősége terén: a kísérletbe bevont önkéntesek 85 százaléka ugyanis férfi volt, nagy részük egészséges, és mindössze 2 százalékuk volt 60 év felett.

Ezáltal pedig egyelőre nem tudni pontosan, hogy a koronavírus tekintetében kiemelt kockázatnak kitett idősek és krónikus betegek, valamint a nők tekintetében mekkora a kínai fejlesztésű vakcina hatékonysági mutatója – mint ahogyan a WHO ezt korábban sérelmezte is.

Magyarországon, Szerbiában, a Seychelles-szigeteken és még számos helyen is nagy számban vetették be a kínai oltóanyagon, itthon ráadásul elsősorban az idősebb korosztályt, a 60-69 és 70-79 közöttieket oltották vele.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.