Sencsenben újabb lezárást jelentettek be a koronavírus miatt, ritkán látott tiltakozási hullám indult útjára (fotó, videó)
Több tucatnyi ember vett részt egy tüntetésen a dél-kínai Sencsenben, miután a hatóságok bejelentették, hogy újabb koronavírusos esetek miatt ismételten azonnal zárlatot rendelnek el.
Kína zéró-Covid politikája már korábban is elégedetlenséget váltott ki a lakosság körében, ám mivel a hatóságok az esetek többségében mindennemű előzetes figyelmeztetés nélkül közlik a lakossággal, hogy „ettől a pillanattól kezdve” él a zárlat az újabb koronavírusos esetek miatt, érthető, hogy a lakosok is megelégelték ezt a fajta járványkezelési módszert.
Kedden a több mint 18 millió lakosú Sencsenben a hatóságok közlése szerint mindössze 10 koronavírusos esetet regisztráltak, ám a tisztviselők a betegek elenyésző száma ellenére is arra utasították a lakosokat, hogy maradjanak otthon, mivel Kína továbbra is ragaszkodik az egész világon valószínűleg a legszigorúbb járványügyi intézkedésekhez.
Nem meglepő a hatóságok részéről, hogy mindent megtesznek az abszolút koronavírus-mentes helyzetért, hiszen a jövő hónapban egy kulcsfontosságú politikai találkozót tartanak, a kínai kormány pedig elvárja a tisztviselőktől, hogy a hatalmas nyomás ellenére is valahogyan oldják meg, hogy egyetlen fertőzött se legyen az országban.
A kínai Twitterként is ismert Weibón és az Instagramon hétfő óta terjednek azok a videók, melyeken több tucatnyi ember látható, ahogy azt skandálják, hogy „oldják fel a zárlatot”, miközben az orvosi védőfelszerelésbe burkolózott rendőrök tucatja nézi a tiltakozókat.
Az egyik videón egy nő azt kiabálja „a rendőrség embereket ütlegel”: a tüntetés a sencseni Shawei városrészben zajlott, Futian kerületben, ahol a városvezetés épülete is található. A forgalmas Shawei metróállomást hétfő este 10 órától „további értesítésig” lezárták a hatóságok, „a járvány megelőzésének és megfékezésének részeként”.
Három kerületben pedig – Futian, Luohu és Longgang kerületekben – legkevesebb 14 „magas kockázatú területet” zártak le a hatóságok, a lakosokat pedig arra utasították, hogy maradjanak otthon. Az egészségügyi tisztviselők azonban még a CNA megkeresésére sem voltak hajlandók megosztani, hogy pontosan hányan érintettek.
A teljes lezárás mellett 15 kerületet „közepes kockázatúként” jelöltek meg az egészségügyi tisztviselők, ám ott a lakosok legalább a házból lemehetnek sétálni, noha kizárólag a lakótelepen belül tehetik meg.
Sencsen városa Hongkonggal szomszédos, nem mellékesen pedig Kína egyik legkiterjedtebb technológiai központja, a lakosság pedig joggal háborodott fel az újabb lezárások miatt, hiszen a város épphogy túllépett a rendkívül szigorú lezárásokon, melyek miatt szeptember elején hetekre lezárták az iskolákat és a szórakozóhelyeket.