Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Sajtóértesülések szerint amerikai hackerek több ezer kínai szervert támadtak meg

Sajtóértesülések szerint amerikai hackerek több ezer kínai szervert támadtak meg

Sajtóértesülések szerint amerikai hackerek több ezer kínai szervert támadtak meg
Fotó: Pixabay

Kína pontosította vádját, miszerint az Egyesült Államok áll a kínai egyetemek és érzékeny kormányzati létesítmények hálózataiba történő számos hackertámadás mögött, miután Washington és szövetségesei elítélték Pekinget a világszerte elkövetett kibertámadások miatt.

A People’s Daily című napilaphoz kötődő Global Times hírportál nem pontosította, honnan származik az információ, de felvázolta a tavaly augusztus és október közötti „rosszindulatú kibertevékenységek” három esetét, amelyek állítólag érzékeny létesítmények szervereit vették célba, hogy előkészítsék azokat a későbbi behatolási és beszivárgási lehetőségekre.

Októberben egy amerikai hackercsoport állítólag 2426 szervert támadott meg Kínában, a jelentés szerint a legtöbbet kormányzati és pártlétesítményeknél, valamint egy villamosenergia-vasúti vállalatnál, egy acélműnél és néhány egyetemen.

Egy másik támadás ugyanebben a hónapban nem kevesebb mint 993 egyetemi szerver ellen indult Kuanghszi-Csuang, Kuangtung és Sanhszi tartományokban, valamint egy tartományi technológiai bizottság és egy kereskedelmi iroda ellen – állította a Global Times anélkül, hogy konkrét részleteket közölt volna.

A jelentés szerint augusztusban a déli Kuangtung tartományban és a fővárosban, Pekingben található egyetemek 119 szerverét vették célba amerikai hackerek. A Global Times szerint az amerikai hackerek „jelentős része” nagy gyakoriságú, „brute-force” feltörési taktikát alkalmazott felderítésként, hogy minél több információt szerezzenek a célzott hálózatokról, mielőtt támadásokat indítanának a gyenge pontjaik ellen.

A jelentés a Kína és az Egyesült Államok közötti legújabb konfrontációt követi, amelyben mindkét fél azzal vádolja a másikat, hogy kibertámadások sorozatát hajtja végre világszerte. Washington tette az első vádat, a kínai állambiztonsági minisztériumot a Microsoft Exchange szoftverének feltörésével hozta összefüggésbe.

Az Egyesült Királyság, Ausztrália, Kanada, Új-Zéland, az Európai Unió és a NATO csatlakozott az Egyesült Államokhoz, amely elítélte Kína állítólagos részvételét a hackelésben. Az amerikai igazságügyi minisztérium kedden azt is közölte, hogy vádat emelt négy kínai állampolgár ellen, akiket azzal vádolnak, hogy kibertámadásokat hajtottak végre 12 országban.

A dühös Peking visszavágott, és a norvégiai, brit, kanadai, új-zélandi, japán és uniós kínai képviseletek „alaptalannak” nevezték a vádakat. Az EU-nál működő kínai képviselet nem nevezte meg az Egyesült Államokat, de azt mondta, hogy „egy bizonyos nyugati ország” már régóta „tömeges” lehallgatást folytat, még baráti országok ellen is.

A South Cina Morning Post azt írja, Kína kanadai nagykövetsége ennél is tovább ment, és egyenesen az amerikai kormányra mutogatott, amely szerint „megsértette a nemzetközi jogot és a nemzetközi kapcsolatok alapvető normáit azzal, hogy nagyszabású, szervezett és válogatás nélküli kiberlopásokat, lehallgatásokat és megfigyeléseket hajtott végre külföldi kormányok, vállalatok és magánszemélyek, köztük szövetségesek ellen”.