Bár a vírus az elmúlt másfél évben egyre gyengült, a szakember mégis biztos benne, hogy a rizikócsoportokba tartozóknak és a fiataloknak érdemes a vakcina mellett dönteniük.
Rusvai Miklós virológust legutóbbi interjújában többek között arról kérdezték, a covid és az oltás kapcsán mire lehet számítani, például szükség van-e az új vakcina felvételére most, hogy beköszöntött az esős őszi idő.
Erre azt felelte, hogy az omikron elleni oltással jelenleg az egészségügyben dolgozókat oltják, a lakosság számára pedig még nem elérhető, s bár a vírus egyre gyengült az elmúlt másfél évben, a rizikócsoportokba tartozóknak mégis érdemes beoltatni magukat.
Ide sorolta a magasvérnyomás-betegségben, cukorbetegségben szenvedőket, a túlsúlyosokat, tumoros betegeket vagy daganatterápiában részesülőket, a légúti allergiásokat és az erős dohányosokat, valamint a 80 felettieket, legfőképp akkor, ha idősotthonban laknak.
A szakember elmondta, egyelőre nem tervezi beoltatni magát, bár a vizsgálatok azt bizonyítják, hogy az új vakcinák néhány százalékkal hatékonyabbak az omikron okozta betegségek megelőzésére, mint a korábbi, legalább 70-85 százalékos hatékonyságúak.
NE HAGYD KI
Az influenza miatt is védelemre van szükség
Emellett a Blikk arra is kíváncsi volt, ha ezen a télen visszatér az influenza, annak erőteljesebb hatásai lehetnek-e most, mint korábban, mert a pandémia alatti lezárások idején legyengült az immunrendszer, ám ez Rusvai szerint nem teljesen igaz.
Állítása szerint az immunrendszerünk nem gyengült le, inkább arról van szó, hogy nem volt esélyünk találkozni az influenzával, emellett a legtöbbünknek volt valamilyen részleges védelme a korábbi szezonok átvészelt fertőzései miatt.
„Ez arra elég volt, hogy jó eséllyel csak megfázásos tünetekkel essünk át a fertőzésen. Mostanra ebből alig maradt valami, főképp mert az utolsó nagy járvány 2015-ben volt. A fiatal szervezetek közül sokan nem is találkoztak az influenzavírussal. Ezért most a fiataloknak is érdemes oltatniuk magukat” – mondta.