Ruhán és csontokon keresztül is átlát a világ legerősebb kamerája
A Northwestern Egyetem mérnökei létrehoztak egy olyan szenzort, ami képes a szilárd tárgyak belsejét valós időben monitorozni.
A sci-fi filmekbe illő kamera a szintetikus holografikus hullámhosszok elvén működik, melynek lényege, hogy egy lézernyalábot bocsát ki az objektumokra, a visszaverődő fényeket elemezve pedig a mesterséges intelligenciával funkcionáló algoritmus kirajzolja a rejtett tárgy formáját – olvasható a Nature tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban.
Gyakorlati haszna az új technológiának a kutatók szerint főként a közlekedésben lehet, hiszen a holografikus metódus révén valós időben, szinte azonnal észlelhetőek a beláthatatlan kanyarokban száguldozó járművek, ezáltal megkönnyíthető a bevételük.
Ezen felül a szívritmus is ellenőrizhető a készülékkel, továbbá az autókban és hajókban található navigációs rendszerek precíz működésén is javítani tudnak vele – ebből is látszik, hogy rendkívül széles a skála, amin a tudósok mozoghatnak.
A szerkezet kifejlesztője, Florian Willomitzer elmondta, akár a világűr feltérképezése során alkalmazott rádióhullámok analízisére, vagy éppen tenger mélyén történő küldetések lebonyolítására is felhasználható a kamera.
A technológia még mindig a prototípusfázisban tart, ami azt jelenti, hogy rengeteg kísérletet kell végrehajtani rajta. Első lépésben azt fogják megvizsgálni, miként támogatható autók esetében a teljesen önvezető üzemmód, az ominózus szenzor segítségével ugyanis nagyobb pontosság mellett kiküszöbölhetőek az esetleges balesetek.