Röntgensugár-terápiával is kezelhető a koronavírus-fertőzés
A legújabb amerikai kutatásokból kiderült, hogy a röntgensugaras kezelés komoly szerepet játszhat az idősebb betegek felépülésében.
A legújabb amerikai kutatásokból kiderült, hogy a röntgensugaras kezelés komoly szerepet játszhat az idősebb betegek felépülésében.
10 önkéntes páciens mellkasán alkalmazott sugárterápiája után rájöttek, hogy sokkal gyorsabban gyógyultak fel a többi beteghez képest. A röntgensugárzás jól tolerálható, olcsó és világszerte elérhető – írták az atlantai Emory Egyetem tudósai a Medrxiv.org tudományos portálon megjelent, szakértők által egyelőre még nem alátámasztott publikációban.
A klinikai gyógyulás mediánja a terápiás csoportnál három nap volt, ami 25%-kal kevesebb időtartamnak bizonyult a remdesivirrel vagy hidroxiklorokinnal kezelt betegekhez viszonyítva.
A páciensek mediánját 78 évben állapították meg, a vizsgált személyek 43 és 104 év közöttiek voltak. Mindannyian lélegeztetőgépes ellátásra szorultak, 70%-uk pedig az afroamerikai rasszhoz tartozott.
Az úgynevezett RESCUE 1-19 névre keresztelt sugárzásos kísérleteket április 24-én kezdték meg, egy nappal azután, hogy Donald Trump kijelentette, csupán egy erős fénysugárral elpusztítható a koronavírus kórokozója.
Dr. Mohammad Khan, a tanulmány társszerzője kiemelte, hogy az egyezés ellenére semmi köze nincs a kutatásuknak Trump szavaihoz:
„A röntgensugarak egyáltalán nem hasonlítanak az UV-sugárzáshoz. Ha azt mondta volna, hogy a fény hullámspektrumán vagy az UV spektrumon túli erőteljes energiára célzott, akkor igaza lett volna a röntgensugárzással kapcsolatban.”
A röntgensugarak az UV-sugarakkal ellentétben nem ölik meg a vírust, azonban nagy mértékben az emberi szervezetet sem károsítják, helyette az immunsejtek aktivitását csökkentik.
Egyre több bizonyíték utal arra, hogy nem maga a vírus, hanem az emberi szervezet túlzott immunválasza teheti tönkre az egészséges szöveteket. A makrofághoz hasonló hiperaktív immunsejtek röntgensugarak hatására lenyugszanak, ezáltal szó szerint levegőhöz juthatnak a páciensek.
A tanulmány eredményeiből tisztán látszik, hogy a terápiának hála nyolc nappal lerövidült a kórházban töltött idő, valamint a tüdők állapota is jelentősen javult. A sugárzás dózisa 1,5 Gray volt, ami ugyan a rákbetegeknél használt kezelésnek csupán apró töredéke, azonban így is ezerszer erősebb egy átlagos röntgenkép elkészítésénél alkalmazott dózisnál.