Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Rengeteg kiskorú menekült kerülhet idegen országokba, de szülők nélkül

Moria menekültei közül sokan új országokba kerülhetnek, de van egy fontos kitétele ennek, ami szerint kísérők nem utazhatnak el velük.

Külföld
Author image

A T-800-as

Szerkesztő

Moria menekültjei közül sokan új országokba kerülhetnek, de van egy fontos kitétele ennek, ami szerint kísérők nem utazhatnak el velük.

A görögországi Lesbos szigetén lévő nagy menekülttábor újra nagy sajtónyilvánosságot kapott, miután tűz ütött ki a helyszínen, és a körülbelül 13 ezer fős menekültcsoportnak távoznia kellett. Többségük még mindig a szabad ég alatt kénytelen aludni étel és ital nélkül. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Közben a helyiek megpróbálják megakadályozni a tábor újjáépítését. A konfliktus éleződik, miközben a rendőri erők távol akarják tartani a menekülteket a város központjától, akiknek még sátraik és lepedőjük sincs.

Sok családos is van a menekültek között kisgyerekekkel, vagy babákkal. A BBC News beszámolója szerint Németország azt mondja, 10 európai ország beleegyezett abba, hogy 400 kísérő nélküli kiskorú menekültet befogadnak.

Horst Seehofer belügyminiszter a pénteki sajtóeseményen elmondta, hogy a legtöbb kiskorú menekült, akik ezelőtt a nagy menekülttáborban laktak, Németországba és Franciaországba költözhet át. Ez lehet az első olyan megoldás, amit azonnal alkalmazni tudnak a helyzet javítása érdekében, miután vannak, akik a mezőkön, vagy az utak szélén alszanak.

A görög kormány egy csapatot küldött a szigetre, hogy helyben találjanak megoldást a kérdésre, de a lakosok ellenzik az új tábor terveit. Évek óta gondot okoz a menekültekkel kapcsolatos kérdés, miközben Olaszország és Görögország azzal vádolta a tehetősebb északi országokat, hogy nem tettek eleget, addig számos közép- és keleti nemzet nyíltan ellenzi a menekült kvótájának felvételét.

Franciaország és Németország 100-150 gyermeket fogadhat be. Hollandia is vállalta, hogy 50 kiskorúnak biztosít helyet, addig Finnország például 11 menekültnek ad szállást és ellátást. A tárgyalások más államokkal is zajlanak.

A német beszámolók szerint Svájc, Belgium, Horvátország, Szlovénia, Luxemburg és Portugália szintén be fog fogadni pár gyereket. A belügyminiszter azt mondta, ez a tűzeset emlékeztető volt arra, hogy min kell változtatni Európán belül. Szégyenletesnek nevezte a tábor helyzetét, és a tűzeset egy kudarcot vallott európai menekültpolitika közvetlen következménye.

Szerdán mind a 400 gyereket egy biztonságosabb helyre vitték, amit az EU belügyi biztosa erősített meg. Ekkor állapodtak meg a kiskorúak átszállításának és elszállásolásának finanszírozásáról. A görög miniszterelnök, Kyriakos Mitsotakis kijelentette, hogy a menekültválság Európa problémája, és az EU-nak konkrét lépésekre lenne szüksége annak kezelésére.

Angela Merkel, a német kancellár telefonon egyeztetett az elnökkel, és elmondta, hogy Németország beleegyezett a menekült gyerekek egy részének átvételébe.

Drónfelvételeken a porrá égett hatalmas menekülttábor Görögországból