Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
368,42 Ft
Euró
394,94 Ft
Font
465,84 Ft
Bitcoin
61,659 $

Rejtélyes rakétasilókat létesített a kínai hadsereg a sivatagban

A Jümen városhoz közel elterülő homokos, sivár és kietlen tájról készült műholdfelvételek tanúsága szerint Kína titkos bázist hozott létre, ahol veszélyes fegyvereket tesztelnek.

...svg content...Planet/Center for Nonproliferation Studies
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A The Washington Post riportjából kiderült, szakértők aggódnak amiatt, hogy a projekt Peking hadiiparának egyik gyorsan fejlődő állomása lehet, ahonnan a jövőben fenyegető rakétakilövéseket hajthatnak végre, és akár atomtölteteket is szállíthatnak a sivatagba.

A rakétasilók elrendezése alapján egyértelműen látszik, hogy nukleáris teszteket és hozzájuk köthető vizsgálatokat is el fognak végezni, bár azt egyelőre nem tudni, pontosan hány darab szerkezet található az állomáson, mivel a szatellitek által lőtt fotókat kémlelve ezt sajnos nehéz megállapítani. Soron kívül Napsütés, gomolyfelhők és zivatarok – változékony idő vár ránk hétfőn

Jeffrey Lewis, a Kelet-ázsiai Nonproliferációs Program igazgatója elmondta, szerintük Kína tovább folytatja terjeszkedését az atomfegyverekkel, ezáltal pedig előnyt szeretne magának kovácsolni legfőbb riválisával, az Egyesült Államokkal szemben.

Az eddigi becslések szerint körülbelül 145 siló építése zajlik, ám ennél sokkal többet is tervezhetnek, amelyekről egyelőre nincs tudomása a külföldi hírszerzéseknek és a titkosszolgálatoknak sem. Az amerikai védelmi minisztérium egyébként már áprilisban felhívta a figyelmet arra, hogy Kína fondorlatos módon játszhatja ki az atomegyezményeket, amire a mostani lehet a tökéletes példa.

Lewis hozzátette, minden bizonnyal egy DF-41 nevű atomfegyvert telepíthetnek a helyszínre, ami nagyjából 15 ezer kilométeres hatótávval rendelkezik, így az Egyesült Államokra is közvetlen fenyegetést jelenthet.

Mindezek ellenére a kínai hadiipar nukleáris fejlesztései nyomába se érhetnek az amerikai és az orosz atomfegyverekéhez, a két nemzet ugyanis az elmúlt évtizedek során összesen 11 ezer nukleáris robbanófejet állított elő, amelyek közül elég, ha csupán egy meghibásodik, máris globális katasztrófa történhet.