Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Őssejtterápiával támogatható az immunrendszer küzdelme a rákkal szemben

Az immunterápia a rák kezelésének ígéretes módja, viszont a terápia során alkalmazott, felturbózott immunsejtek kimerülhetnek a küzdelemben. Japán kutatók rábukkantak egy új eljárásra, melynek segítségével őssejtekkel történő megfiatalításukkal tovább mozgásban tarthatják őket.

...svg content...Unsplash
Orvostudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Saját immunrendszerünk a leghatékonyabb fegyver a rosszindulatú daganatokkal szemben, de sokszor még ez sem elég. A rák ravasz trükkök teljes arzenálját vonultatja fel abban küzdelemben, mely során el tudja kerülni az immunsejtek támadását, ezáltal legyengíti őket, az úgynevezett CAR T-sejtes immunterápiával viszont megpróbálhatjuk visszafordítani saját javunkra a folyamatot.

Ennek során onkológus szakemberek immunsejteket távolítanak el a betegből, majd úgy alakítják ki őket, hogy felismerjék a rákos sejteken található specifikus fehérjéket, ezután visszahelyezik a módosított sejteket a szervezetbe, hogy munkába álljanak és levadásszák a rákos szöveteket. Bár egyes kísérletek hihetetlenül hatékony eredményeket mutattak, a T-sejtek idővel kimerülhetnek, és elveszíthetik hatékonyságukat, így a ráknak esélyt adnak az újbóli felszaporodásra. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

Az immunterápia javításának kulcsfontosságú része lehet, ha rátalálnának a kimerülés csökkentésének módjára. Korábbi kutatások során azonosítottak olyan jelzőfehérjéket és géneket, amelyek sebezhetővé teszik az immunsejteket az elfáradással szemben, és ezek gátlásával vagy törlésével meggátolható a nem kívánatos folyamat.

Az új tanulmányban a japán Juntendo Egyetem kutatói olyan T-sejteket vizsgáltak, amelyek kifejezetten az LMP2 nevű rákos proteint keresik, továbbá megfiatalították őket, ezáltal úgynevezett indukált pluriopotens őssejtekké (iPS-sejtekké) alakultak.

Ezután a kutatócsoport egy olyan receptort adott hozzájuk, amely egy másik rákos fehérjét, az LMP1-et ismeri fel, így végeredményként megfiatalított T-sejteket kaptak, amelyek azon túl, hogy hosszabb ideig ellenállnak a kimerülésnek, mindkét rákos proteint képesek megtámadni.

A kutatók a terápiát limfómás egereken tesztelték, és megállapították, hogy az állatok sokkal tovább éltek, mint a daganatos megbetegedéssel küzdő, kezeletlen társaik. Amikor később még több rákos sejtet injektáltak az egerekbe, a kezelt rágcsálók szervezete ismét elnyomta a daganatképződést, ami azt jelzi, hogy az aktivizált szövetek hosszú ideig működőképesek maradtak.

Bár még rengeteg állatkísérletre van szükség a terápia hatékonyságának pontos meghatározásához, tudósok reményei szerint hamarosan embereken is kipróbálhatják a korszakalkotó kezelési eljárást.