Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Valóban veszélyes lenyelni a rágógumit? Itt a válasz

Egyszerű mítosz, vagy valamennyi igazságtartalma is van? Két szakértő is elmondta a véleményét.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

Ha visszagondolunk a gyermekkorunkra, minden bizonnyal többeknek is eszébe juthat az, amint szülei vagy nagyszülei arra figyelmeztették, hogy semmiképp se nyelje le a rágógumit, ugyanis állítólag hét évbe telik megemészteni. Az viszont kérdéses, van-e ennek bármennyi igazságtartalma, vagy csak egyszerű mítoszról van szó. Ezért a LiveScience úgy döntött, utána jár a dolognak, s a rövid válasz a kérdésre tulajdonképp az, hogy nem 7 évig tart az emésztés – szúrta ki a cikket a 24.hu.

Egészen pontosan semennyi ideig nem tart, ugyanis a rágógumi mesterséges anyagokból készül, amelyek nem megemészthetők a szervezet számára. Egy dietetikus elmondása alapján a normális ételekhez hasonlóan 40 órába telik, amíg átjut az emésztőrendszeren, és a székletbe kerül a rágógumi. Ez rendszerint egyben halad át a bélcsatornán, és hasonlóan, mint a kukoricadarabok, egyben is távozik – magyarázzák. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Egy gasztroenterológus hozzátette: kis mennyiségben nem okoz komoly bajt a rágó lenyelése, de nagy mennyiségben hányáshoz, székrekedéshez, hasi puffadáshoz és fájdalomhoz, valamint a székletürítési szokások megváltozásához vezethet. Ritka esetekben pedig bélelzáródást is okozhat – jegyezte meg. A Pediatrics folyóirat 1998-as cikkében három olyan esetről is beszámoltak, amikor a gyermekeknél nyelőcső- vagy béltraktus-elzáródás alakult ki rágógumi lenyelése után.

A Respiratory Medicine Case Reports folyóirat 2020-as jelentése szerint még arra is volt példa, hogy egy tinédzsernek napokig elzáródott a felső légútja, miután lenyelt egy rágógumit. De a gasztroenterológus még azt is fontosnak tartotta kiemelni: figyeljünk rá, hogy a cukormentes rágókban gyakran megtalálható szorbit fogyasztását se vigyük túlzásba, mivel annak lenyelése emésztési problémákat, főként hasmenést okozhat, ugyanis vizet von be a belekbe.

Korábban egyébként arról is beszámoltunk, hogy teljesen másképp működhet a boldogsághormon, a tanulásban is kiemelkedő szerepet játszhat. Azonban a jutalmazó eseményeknél is ugyanúgy aktiválódik, de nagyon nem mindegy, hogy milyen mértékben. Emellett arra is kitértünk, hogy egy népszerű édesítőszer komoly veszélyt jelenthet az egészségre: egy friss tanulmány szerint 1000-szeresére emelheti a vér glükózszintjét a xilit, de vérrögképződést is előidézhet, ami stroke-ot vagy szívrohamot okozhat.