Putyin is figyelmeztette Svédországot és Finnországot
Az orosz elnök szerint bármilyen katonai terjeszkedés „reakciót“ váltana ki az Orosz Föderáció részéről.
Vlagyimir Putyin kijelentette, hogy Oroszországnak nincs problémája Finnországgal és Svédországgal, de a katonai infrastruktúrának a területükön történő bővítése Moszkva reakcióját követelné, mivel az északi országok közelebb kerülnek a NATO-hoz való csatlakozáshoz.
Putyin az Oroszország vezette Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetének (CSTO) csúcstalálkozóján Moszkvában elmondta, hogy a NATO terjeszkedése problémát jelent Oroszország számára, és hogy alaposan meg kell vizsgálnia az Egyesült Államok vezette katonai szövetségnek a globális befolyásának növelésére irányuló terveit – írja a The Guardian.
Svédország és Finnország a napokban egyre közelebb került a NATO-hoz, mindkét ország úgy véli, hogy ideje feladni a függetlenségüket, hogy csatlakozzanak a katonai szövetséghez, hogy szükség esetén meg tudják védeni magukat.
Az oroszok sérelmezik, különösen Finnország esetében a lépést, ugyanis több mint 1000 kilométeres közös határuk van velük, és nem szeretnék, ha NATO-csapatok és -fegyverek sorakoznának fel ott – ahogy Ukrajna esetében sem szerették volna.
Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes ma reggel kijelentette az újságíróknak, hogy „az, hogy Svédország és Finnország biztonsága nem fog megerősödni a döntés következtében, számunkra teljesen nyilvánvaló“.
„Az pedig, hogy milyen formában fogunk gondoskodni biztonságunkról a NATO általános konfigurációjának megváltoztatása után, külön kérdés. Ez attól függ, hogy a gyakorlatban mi lesz a következménye Finnország és Svédország várható csatlakozásának az Észak-atlanti Szövetséghez. Ne legyenek illúziók Brüsszelben, Washingtonban és más NATO-fővárosokban, hogy ebbe egyszerűen beletörődünk“ – tette hozzá.
Elmondta, hogy „a katonai feszültség általános szintje növekedni fog, ezért a kiszámíthatóság csökken majd ezen a területen. Kár, hogy a józan észt felváltják valamiféle képzelgéssel arról, hogy mit kellene tenni a kialakult helyzetben. Ez egy újabb súlyos hiba, amelynek messzemenő következményei lesznek“.