Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Putyin egy újabb nagyon súlyos forgatókönyvre készül fel

Putyin egy újabb nagyon súlyos forgatókönyvre készül fel

Putyin egy újabb nagyon súlyos forgatókönyvre készül fel
MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Moszkva láthatóan minden lehetséges forgatókönyvre felkészül az ukrajnai háború miatt.

Az államokbeli Institute for the Study of War (ISW) legfrissebb elemzése szerint a Kreml fokozza erőfeszítéseit annak érdekében, hogy az orosz társadalmat és gazdaságot egy elhúzódó háborúra készítse fel Ukrajnában. A jelentés kiemeli, Oroszország vezetése jogi és intézményi lépésekkel alapozza meg egy esetleges teljes hadiállapot bevezetésének feltételeit.

Vlagyimir Putyin orosz elnök közben egy új rendeletet írt alá, mely lehetővé teszi az Orosz Ipari és Kereskedelmi Minisztérium számára, hogy egyes cégek felett kizárólagos végrehajtó testületként járjon el. Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy a minisztérium egyetlen kézbe összpontosíthat bizonyos vállalatok irányítását, amennyiben az állam érdeke ezt kívánja. Az ISW értékelése szerint ez a döntés előkészület lehet arra, hogy a Kreml akár erővel is mozgósítsa a gazdaság kulcsszereplőit – írja a Sky News.

A szervezet hozzáteszi, ezek a lépések jogi alapot teremtenek a gazdaság bizonyos szektorainak állami kézbe vételére, különösen abban az esetben, ha Oroszország hadiállapotot hirdet. Bár hivatalosan nem került sor ilyen bejelentésre, a törvényi háttér megerősítése arra utal, hogy a Kreml felkészül egy hosszú és erőforrásigényes konfliktusra.

A Kreml törekvései

Az ISW szerint a Kreml nem törekszik őszinte diplomáciai megoldásra vagy béketárgyalásokra. Ehelyett az orosz vezetés inkább a háborús helyzet konzerválására ágyazódik be, amihez egyre inkább hozzászoktatja a lakosságot, mind retorikai, mind gazdasági szinten. A propaganda fokozódása és a hadigazdaság kiépítésének jelei szintén ezt a tendenciát erősítik.

A gazdaság militarizálása nem csupán a termelési kapacitások átszervezését jelenti, hanem egyúttal az állami befolyás növelését is a vállalatok felett. Ez hosszú távon azonban súlyos következményekkel járhat az orosz belső piac és az emberek megélhetése szempontjából, különösen akkor, ha az ukrajnai háború még évekig elhúzódik, ami reális forgatókönyv.

A nemzetközi közösség számára ezek a fejlemények azt közvetíthetik, hogy Oroszország inkább a katonai megoldásokban látja a kiutat, és emiatt is fokozhatja a támadásokat. Az ISW elemzése felhívja a figyelmet arra is, hogy a világ országainak ezt figyelembe kell venniük a jövőbeli diplomáciai és biztonságpolitikai stratégiák kialakításakor.