Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Igazi nagyágyút küldött Putyin Észak-Koreába

Igazi nagyágyút küldött Putyin Észak-Koreába

Igazi nagyágyút küldött Putyin Észak-Koreába
MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat pool/Gavriil Grigorov

Vlagyimir Putyin ezúttal az egyik legfontosabb emberét küldte Észak-Koreába tárgyalni.

Oroszország legfelsőbb biztonsági vezetője, Szergej Sojgu Észak-Koreába látogatott, hogy a észak-koreai vezetővel, Kim Dzsongunnal tárgyaljon a két ország stratégiai partnerségéről, különös tekintettel az ukrajnai háborúval kapcsolatos együttműködésre. A látogatásról az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be – írja a Sky News.

A megbeszélések fókuszában a 2024 júniusában aláírt orosz–észak-koreai stratégiai megállapodás részleteinek kidolgozása áll, amit Vlagyimir Putyin hagyott jóvá. A találkozó egyik kiemelt témája az Ukrajna körüli nemzetközi helyzet volt, miközben az oroszok hivatalosan is elismerték, hogy észak-koreai katonák harcolnak az oldalukon az ukrán ellentámadások visszaverésében, különösen a Kurszki határvidéken.

A Kreml korábban méltatta a phenjani harcosokat, mondván, hogy „vállvetve harcoltak orosz katonákkal, védve a Hazát, mintha a sajátjuk lenne”. A katonai együttműködés ilyen mértékű elmélyülése új korszakot nyithat a két ország kapcsolataiban, mely mindkét fél számára jövedelmező lehet. Oroszország a nemzetközi szankciók szorítása miatt egyre inkább elszigetelődik, de Észak-Koreától például jelentős katonai segítséget kap.

Phenjan lehetőséget lát arra is, hogy politikai befolyását növelje, és technológiai, gazdasági támogatást szerezzen Moszkvától. A tárgyalások másik fontos aspektusa a nemzetközi diplomácia volt. Az ENSZ és több nyugati állam is elítélte az orosz-észak-koreai katonai együttműködést, elsősorban a katonák küldését. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még januárban jelentette be, hogy ukrán erők két észak-koreai katonát is elfogtak, ami megerősíti a phenjani katonai jelenlétet a frontvonalon.

Az események jól mutatják, a globális geopolitikai erővonalak újraformálódóban vannak. Oroszország pedig a háború miatt egyre inkább távolodik a Nyugattól, és olyan partnerekhez közeledik, akik szintén szemben állnak ezekkel a hatalmakkal.