Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Kiderült, miként befolyásolja az univerzum a pusztító napszelek mozgását

Tavaly márciusban megtudhattuk, a Napot körülvevő, a Plútó távolságának nagyjából kétszeresét elfoglaló térben hogyan mozog az úgynevezett helioszféra, most pedig tudósok révén alakot is öltött a gigantikus méretű objektum.

...svg content...Merav Opher et al.
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Bostoni Egyetem és a Marylandi Egyetem asztrofizikusai, Merav Opher és James Drake nemrégiben előálltak egy új tanulmánnyal, amelyben nem mást, mint a helioszféra háromdimenziós modelljét mutatták be.

A minket körülvevő buborék, amelyet a Nap hoz létre, védelmet nyújt a galaktikus kozmikus sugárzással szemben, és az alakja befolyásolhatja, hogy ezek a sugarak hogyan jutnak be a helioszférába. Rengeteg elmélet létezik, a galaktikus kozmikus sugárzás bejutásának módjára például hatással lehet a helioszféra szerkezete, ezért már csak az a kérdés, vannak-e benne olyan struktúrák, amelyek elmozdíthatják” – mondta Drake.

A Bostoni Egyetem közleményéből kiderült, hogy Opher és Drake számítógépes modellezéssel tesztelték elméletüket, miszerint a Naprendszerünkön kívülről áramló semleges hidrogén részecskék azok, amelyek miatt a helioszféra nem tud egyenletesen áramlani.

Miközben ezt az elképzelést igyekeztek bizonyítani, megállapították, hogy a helioszférával ütköző neutrális részecskék jelenléte egy Rayleigh-Taylor-instabilitásnak nevezett jelenséget vált ki.

Ez a fizikusok által jól ismert folyamat két különböző sűrűségű anyag ütközésekor következik be – ahogy a könnyebb anyag nekinyomódik a nehezebbnek, szabálytalan és komplex alakzatok jönnek létre. A fizikusok megállapították, hogy a Nap helioszférájában a neutronok és az ionok közötti ellenállás hozza létre a sokat emlegetett croissant-formát, amivel ez az objektum rendelkezik.

Ezen következtetés levonása óriási bravúrnak bizonyult: Ophernek 11 másik egyetem és kutatóintézet szakértőit kellett toboroznia ahhoz az erőfeszítéshez, amelyet a csapat SHIELD-nek (Solar-wind with Hydrogen Ion Exchange and Large-scale Dynamics) nevezett el, ám végül úgy tűnik, az állhatatos munkájuk meghozta a gyümölcsét.