Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Prominens afgán professzort tartóztattak le, miután kritizálta a tálibokat

Habár eddig sem volt túl sok remény arra, hogy a tálibok valaha is képesek lesznek normálisan vezetni az országot, most íme egy újabb példa arra, hogy miért nem számít a világ valódi szólásszabadságra Afganisztánban.

...svg content...Tálib harcos õrt áll, miközben az afgán központi bank tartalékai befagyasztásának feloldását követelik az Egyesült Államoktól tüntetõk Kabulban 2022. január 2-án. A tiltakozók Joe Biden amerikai elnököt és a nemzetközi közösséget azzal vádolják, hogy nem tesznek semmit az Afganisztánt fenyegetõ humanitárius válság ellen. MTI/EPA
Ázsia
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Faizullah Dzsalal, a Kabuli Egyetem jog- és politikatudományi professzora az Egyesült Államok afganisztáni kivonulása óta több alkalommal is szerepelt televíziós beszélgetős műsorokban, ahol elmondta őszinte véleményét a tálibok vezetéséről, és azt sem rejtette véka alá, hogy véleménye szerint a tálibok alkalmatlanok a vezetésre, hiszen nem képesek kezelni a pénzügyi válságot, és az erőszakon kívül semmiféle más megoldást nem ismernek.

Nagy valószínűséggel azonban akkor telt be a pohár a táliboknál, amikor a professzor „birkának” nevezte Mohammad Naeem tálib szóvivőt, ami Afganisztánban nagyon komoly sértésnek számít, az erről a megszólalásról készült felvételek pedig vírusként terjedtek a közösségi médiában, azonban ezzel együtt egyre csak erősödött a megtorlástól való félelem is. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az Al Jazeera azt írja, most pedig Zabihullah Mudzsahid tálib szóvivő a Twitteren közölte, hogy a szombati napon megkeresték és letartóztatták a professzort a médiában tett nyilvános kijelentései miatt, melyekben „megpróbálta felbujtani az embereket a rendszer ellen, és szórakozott az emberek méltóságával”.

A szóvivő hozzátette, a letartóztatásra azért volt szükség, hogy ezzel is példát statuáljanak, hogy a jövőben „mások ne tegyenek hasonlóan értelmetlen megjegyzéseket”, melyek sértik mások méltóságát. A szóvivő még képernyőfotókat is csatolt tweetjéhez, melyeken látszik, hogy a professzor a közösségi médiában azt írta, a tálib hírszerzés vezetője Pakisztán strómanja, az új kormány pedig „szamaraknak” tekinti az afgánokat.

A legérdekesebb az egész történetben azonban az, hogy a tálibok által közzétett képernyőfotókon szereplő Twitter-fióknak semmi köze nincs a professzorhoz, és soha nem tett ilyen jellegű kijelentéseket a Twitteren, ezért később felesége is jelezte hivatalos fiókjáról, hogy a tálibok állítása valótlan, mivel ezeket a tweeteket nem ő írta.

A professzor felesége azóta jelezte, hogy férjét a tálib erők letartóztatták, és jelenleg is ismeretlen helyen tartják fogva, s az Amnesty International is azonnal reagált a hírekre, mondván, felháborító, hogy azért tartóztatnak le valakit, mert él a szólásszabadsághoz való jogával.