Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,08 Ft
Euró
393,84 Ft
Font
460,12 Ft
Bitcoin
63,637 $

Privát fejlesztésű légzsilipet kaphat hamarosan a Nemzetközi Űrállomás

Az emberiség történetében először szerelhetnek privát vállalat által készített egységet az űrben tartózkodó ISS fedélzetére.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Bishop névre keresztelt légzsilipet a Nanoracks űrtechnológiai cég fejlesztette ki, alapvetően pedig arra tervezték, hogy az asztronauták gond nélkül pakolhassák át a rakományt az ISS-hez csatlakozó modulokból a belső térbe.

A vállalat korábban űrkísérletekre használt parányi dobozokat készített, valamint apró műholdakat gyártott különböző megrendelésekre – adta hírül a The Verge magazin. Soron kívül Ez történik, ha gyakran fogyasztunk tojást

A Bishop lényegében egy harang formájú szerkezet, amely különféle karokkal és fogantyúkkal képes kapcsolódni a Nemzetközi Űrállomáshoz. Mike Lewis, a Nanoracks ügyvezető mérnöke a lap megkeresésére elmondta, rengeteg módon lehet alkalmazni a Bishopot, bár eredetileg csak egy feladat elvégzésére tervezték.

Rakományok áthelyezésekor az űrhajósoknak semmi más dolguk nincs, mint kinyitni a tolóajtót, légteleníteni a zsilipet, ezután egy automatizált, előre beprogramozott robotkar átnyújtja a szükséges eszközöket.

„Valójában olyan, mintha víz alatt történne az egész egy tengeralattjárón – azzal a különbséggel, hogy a világűrben található légüres térrel kell megküzdeniük az asztronautáknak” – magyarázta Lewis.

Jelenleg összesen három légzsilip működik az ISS-en, közülük a japán kísérleti modullal lehetséges rakományokat pakolni, bár a fejlesztésért felelős GITAI cég nemrég bejelentette, hogy a Nanorack egységét is új robotkarokkal láthatják el.