Pontot kíván tenni a kriptovaluták kérdésére az EU: íme a javaslat
Egy nagyon kényes kérdést tervez megoldani az Európai Unió, az eddigi pénzügyi vadnyugatnak tekintethető kriptovaluták területén, meg kívánják találni a középutat a hagyományos pénzpiacok védelme és az innovatív technológiák engedélyezések között.
Egy nagyon kényes kérdést tervez megoldani az Európai Unió, az eddigi pénzügyi vadnyugatnak tekintethető kriptovaluták területén, meg kívánják találni a középutat a hagyományos pénzpiacok védelme és az innovatív technológiák engedélyezések között.
A Bloomberg számolt be az Európai Bizottság legújabb tervéről, amellyel a kriptovalutákra vonatkozó alapvető szabályokat állítanák fel. Gyakorlatilag konszenzus van abban az alapvetésben, hogy a kriptovaluták nem feltétlenül ördögtől való dolgok, viszont annyira eltérnek a hagyományos szabályozás alá eső pénzeszközöktől, hogy a befektetők gyakran védelem nélkül maradnak.
A javaslat nemcsak a hagyományos kriptovalutákra – mint a Bitcoin – terjedne ki, hanem az úgynevezett stablecoin-okat is (olyan virtuális pénzeszközök, amelyek árfolyama nem hullámzik olyan radikálisan, mint a klasszikusabb kriptovalutáké). A stablecoin kapcsán kaptak észbe igazán a szabályozó szervek, ugyanis egyes pénzügyi szakértők szerint ehhez túl nagy számba férhetnek hozzá felhasználók és ez akár a pénzügyi stabilitást is veszélybe sodorhatja.
„A jövőbe tekintően minden digitális átalakulást támogatnunk kell, viszont egyúttal a potenciális kockázatok minimalizálása is cél. Egy innovatív digitális pénzpiac kedvező lehet az európaiak számára, és a kontinens gazdasági újjáépülésének is sarokköve lehet azáltal, hogy jobb pénzügyi szolgáltatásokat nyújt a fogyasztóknak, valamint támogatási lehetőséget teremet a vállalkozásoknak”, mondta Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke.
Az új szabályok értelmében a kriptovalutákkal foglalkozó vállalatoknak fizikailag is jelen kellene lenniük az Európai Unió területén, valamely uniós országban kell székhellyel rendelkezniük, valamint meg kellene felelniük a tőkekövetelményeknek. A stablecoin kérdését pedig az Európai Bankügyi Hatóság felügyelné és szabályozná a problémák elkerülése végett.
A Bizottság javaslatát viszont először az Európai Parlament és a nemzeti kormányok felé kell előterjeszteni, azoknak meg kell tárgyalni és el kell fogadni, mielőtt jogszabály lesz belőle. Ebből kifolyólag az Európai Bizottság 2024-es céldátumot határozott meg, hogy legkésőbb addigra már pontot tennének az ügy végére.
A javaslat egyébként a WireCard nevű vállalat összeomlásának és csődjének a hatására került elő, amely egy német pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó cég volt, de mivel technológiai vállalatnak minősítették, ezért jóval kevesebb szabályozásnak volt kitéve, nagyobb lehetőséget nyújtva a visszaélésekre.