Politikai káoszba süllyedt egy ország, miután az ellenzék vezetőjét nemi erőszak vádjával letartóztatták
A szerdai nap folyamán robbant bombaként a hír, hogy letartóztatták a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét, Ousmane Sonkót nemi erőszak vádja miatt Szenegálban.
Ousmane Sonko ellenzéki vezetőt nemi erőszak elkövetésével vádolják, ám elmondása szerint ez egy koholt vád, semmi megalapozottsága nincs. Letartóztatását azt követően kezdeményezte a rendőrség, hogy összecsapás alakult ki Sonko támogatói és a hatóságok között.
Röviddel a letartóztatást követően rendkívül erőszakos ütközetek alakultak ki a rendőrök és Sonko hívei között, amely pénteken és a hétvégén is folytatódtak – adta hírül a Channel News Asia. Szenegálban már évek óta nem voltak ilyen súlyos tüntetések, a fővárosban, Dakarban például autókat és üzleteket gyújtottak fel az elégedetlenek.
Habár a feszültség enyhülni látszott szombatra, az ellenzéki Demokrácia Védelméért Mozgalom – melynek az egyik tagja Sonko pártja, a Pastef – három napos tüntetésre szólította fel a híveit hétfőtől kezdődően.
A mozgalom ezen felül követelte, hogy a kormány engedje ki az összes politikai alapon bebörtönzött szenegálit, tartsák tiszteletben a tüntetés jogát, és állítsák helyre a működését annak a két televíziós csatornának, amelyet felfüggesztettek a tüntetések közvetítése miatt.
A 15 országból álló Nyugat-Afrikai Államok Gazdasági Közössége (ECOWAS), melynek Szenegál is a tagja, közleményben követelte, hogy mindkét fél maradjon nyugodt és fegyelmezett, és arra szólították fel a kormányt, hogy tegyenek meg mindent a feszültség enyhítése érdekében.
Sonko egyébként rendkívül népszerű figura a fiatal szenegáliak körében, és Maky Sall elnök egyik legnagyobb kihívójának tartották. A Pastef vezetője a 2019-es választáson meg is mérettette magát a hivatalban lévő elnök ellen, ám mindössze harmadik lett a választásokon, amelyen Sall ismét nyert.
Az ellenzéki politikussal kapcsolatban februárban tört ki a botrány, amikor egy szépségszalon – ahova Sonko gyakran masszíroztatni járt – dolgozója nemi erőszak bűntette miatt feljelentette. Sonkónak hétfőn kell megjelennie egy dakari bíróság előtt, hogy feleljen a vádra.
Sonko szerint egyértelműen az elnök koholta ellene a vádakat, ám ezt az 59 éves Sall hevesen tagadta. Az ellenzéki politikus hívei azonban kihangsúlyozták, hogy a vádak egy gyanúsan ismerős mintázatot rajzolnak ki.
A korábbi szenegáli elnök, Abdoulaye Wade fia, Karim Wade például nem indulhatott a 2019-es elnökválasztások során, ugyanis bűnösnek találták korrupció vádjában. Khalifa Sall, a jelenlegi elnök korábbi ellenfele és Dakar korábbi polgármestere szintén korrupciós vádak miatt került börtönbe, így ő sem tudott indulni a 2019-es választásokon.
A Sonko ellen felhozott vádak miatt ráadásul felmerült a gyanú, hogy Sall esetleg egy harmadik ciklusért is indulhat 2024-ben. A szenegáli alkotmány szerint egy elnök csak két egymást követő ciklusban lehet hivatalban, ám Sall egy alkotmányos felülvizsgálatot rendelt 2016-ban, melyek kapcsán félő, hogy átírhatják kedvére az alkotmányt.
Nem lenne példátlan Nyugat-Afrikában, hogy alkotmánymódosítással szerzi meg valaki harmadik ciklusra is a hatalmat, ezt játszotta el Alassane Outtara, Elefántcsontpart elnöke és Alpha Conde, Guinea elnöke is.