Forró plazmafonalak törtek ki a Napból, akár a Földet is elérhetik
A „tűz kanyonjának” elnevezett struktúra több mint 20 ezer kilométer mély és akár 200 ezer kilométer széles is lehet.
Április 3-án sűrű plazmafonalak szöktek ki a Nap felszínén található tüzes kanyonból, melynek hatására erőteljes mágneses napszél-áramlatok szabadultak fel, sarki fények kavalkádját létrehozva bolygónkon.
Az Egyesült Királyság hivatalos időjárás-előrejelző portálja, a Met Office megerősítette az eseményeket, jelentésük szerint az elektromágneses spektrum szélsőséges ultraibolya tartományában működő műholdak és az infravörös hullámhosszon való megfigyelésre felszerelt földi távcsövek egyaránt képesek voltak észlelni a kitöréseket.
Az első plazmafonál vasárnap délelőtt 16 óra körül robbant ki a Napból, míg a második különleges napvihar hétfő éjszaka 22 órakor következett be. Mindkét kitörést koronakidobódások (CME-k) kísérték, ami a Nap felső légköréből kiáramló plazmaszálakat jelenti.
Az erős geomágneses viharok megszakíthatják a műholdas kapcsolatokat és károsíthatják a Föld körüli pályán lévő elektronikai eszközöket, egyes esetekben még a földi áramhálózatokat is megzavarhatják, ezenfelül sarki fényt eredményezhetnek olyan helyszíneken is, ahol ez korábban nem volt megszokott.
Előrejelzések szerint szerdán egész nap történhetnek hasonló plazmakitörések, amelyek a szakemberek által meghatározott, ötfokozatú skálán egyes, illetve kettes szintet érhetnek el, tehát közvetlen veszélyekkel szerencsére nem fenyegetnek.