Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,06 Ft
Euró
392,46 Ft
Font
457,80 Ft
Bitcoin
63,531 $

A Pfizer vezérigazgatója úgy látja, hogy 2022 végére globálisan visszatérhetünk a „normális” kerékvágásba

Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója szerdán a CNBC-nek nyilatkozva azt mondta, hogy a fejlett országok számára az év végére, a világ többi részén pedig 2022 végére visszatérhet a világjárvány előtti normális élet.

Albert Bourla, a Pfizer multinacionális gyógyszergyár vezérigazgatója EU-zászlós matricát ragaszt egy vakcinákkal teli dobozra a Pfizer puursi üzemében tett látogatásakor 2021. április 23-án. Bourla mögött Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b2). MTI/EPA/AFP/John Thys
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

A jövő év végére elegendő vakcinának kell rendelkezésre állnia ahhoz, hogy a világ legtöbb vezetője sikeresen beoltathassa lakosságát a vírus ellen – mondta Bourla a CNBC Evolve Global Summit elnevezésű CNBC-csúcstalálkozóján az Andrew Ross Sorkinnak adott interjújában.

„Úgy gondolom, hogy 2022 végére az egész világnak elegendő mennyiségű vakcina áll majd rendelkezésére az oltáshoz, mindenki védelméhez. És úgy gondolom, hogy az idei év végére a fejlett világ már ebben a helyzetben lesz”

– mondta.

A Pfizer és német partnere, a BioNTech a múlt héten érte el azt a mérföldkövet, hogy egymilliárd adagot gyártottak a koronavírus elleni vakcinából – mondta Bourla a CNBC-nek. A két vállalat arra számít, hogy idén akár 3 milliárd adagot is elő tudnak állítani.

A vakcina, amely egyike a Magyarországon is alkalmazott oltóanyagoknak, jelentős szerepet játszott az új fertőzések és kórházi kezelések számának csökkentésében világszerte. Miközben számos amerikai állam kezdi feloldani a koronavírus miatt hozott korlátozásokat és elkezdett visszatérni a normális kerékvágásba, más országok vezetői arra ösztönzik az Egyesült Államokat, hogy adományozzák el a megmaradt oltásokat.

A Pfizer és a BioNTech korábban ígéretet tett arra, hogy 2 milliárd adag oltóanyagot juttat el az alacsony és közepes jövedelmű országokba. A gyógyszergyártók most azt tervezik, hogy az amerikai kormánynak 500 millió adag oltóanyagot biztosítanak, ami 250 millió ember beoltásához elegendő, mivel két adagot kell beadni, három hét különbséggel. A terv részeként az Egyesült Államok közölte, hogy a vakcinaadagokat 92 alacsony és közepes jövedelmű országnak juttatja el.

Az Egyesült Államok vállalta, hogy 80 millió adag koronavírus elleni vakcinát adományoz négy gyógyszergyártótól. A vakcinák többségét az Egészségügyi Világszervezet által támogatott COVAX globális vakcina-megosztási programon keresztül tervezi kiosztani. Bourla elmondta, hogy a Pfizer a világ több mint 120 országával rendelkezik szerződésekkel, elmondása szerint a vakcinaadagok többsége eddig a fejlett országokba került, mivel ezek előre megrendelték a vakcinákat.

Elmondta továbbá, hogy arra számít, hogy az év második felében több vakcina jut el a szegényebb országokba, ahogy a fejlett országok befejezik lakosságuk beoltását. A vállalat felkészül az emlékeztető oltások gyártására is: a vezérigazgató korábban azt mondta a CNBC-nek, hogy az embereknek valószínűleg a teljes oltást követő 12 hónapon belül szükségük lesz emlékeztető adagokra, és potenciálisan évente további adagokra is.

Azt is elárulta, hogy a vállalat kezeléseken dolgozik azok számára, akik az oltás ellenére is megfertőződnek a vírussal. Bourla áprilisban azt mondta a CNBC-nek, hogy a vállalat kísérleti, szájon át alkalmazható, a betegség első jeleinek megjelenésekor a fertőzés kezelésére szolgáló gyógyszere az év végére már elérhetővé válhat.

A legendás pop szupersztár, Kylie Minogue is fellép idén a Sziget Fesztiválon

Eddig sem volt hiány komoly nevekből, ám most egy hatalmas bejelentéssel érkeztek a fesztivál szervezői.