Több jelentés is megjelent annak kapcsán, hogy Kína egy olyan lehallgatóállomás építését tervezi Kubában, mely lehetővé tenné a kommunista hatalom számára, hogy az Egyesült Államok délkeleti részén lehallgatást eszközöljön.
A New York Post jelentése szerint a Pentagon és a Fehér Ház csütörtökön cáfolta azon híreket, melyek szerint Kína egy olyan lehallgatóállomás építését tervezi Kubában, mely lehetővé tenné számukra, hogy lehallgatást eszközöljenek az Egyesült Államok délkeleti területén.
Pat Ryder dandártábornok, a védelmi minisztérium szóvivője a Pentagonban csütörtökön tartott sajtótájékoztatón az ügy kapcsán kijelentette:
„A rendelkezésünkre álló információk alapján elmondhatom, hogy ez nem pontos, nincs tudomásunk arról, hogy Kína és Kuba bármilyen kémállomást fejlesztene. Külön kiemelném, hogy a két ország kapcsolatát folyamatosan figyelemmel kísérjük. Azt mondanám, hogy – ahogyan azt már sokszor hallották tőlünk – Kína tevékenységét a mi féltekénken és világszerte, bármilyen aggályos tevékenységről is legyen szó, továbbra is szorosan figyelemmel kísérjük. De ami ezt a konkrét jelentést illeti, nem, ez nem pontos.”
A jelentéseket, melyeket pontatlannak minősített Ryder, a CNN és a Wall Street Journal hozta le csütörtökön, s egyaránt arról számoltak be, hogy az Egyesült Államok az elmúlt hetekben tudomást szerzett az állítólagos tervről, megjegyezve, hogy nem világos, hogy Kína már megkezdte-e a megfigyelési létesítmény építését, mely Floridától nagyjából 160 kilométerre helyezkedne el.
Az ügyhöz közel álló források a Wall Street Journalnek nyilatkozva azt mondták, Kína több milliárd dollárt fizetne a pénzszűkében lévő kommunista szigetnek a titkos bázis befogadásáért cserébe. E jelentések ellenére csütörtökön a Pentagon mellett a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője, John Kirby szintén kétségbe vonta azok valóságtartalmát:
„Ez nem pontos. Annyit mondhatok, hogy a kormányzat első napja óta aggódunk Kína befolyásoló tevékenysége miatt szerte a világon, ezen a féltekén és ebben a régióban is. Nagyon, nagyon szorosan figyelemmel kísérjük. És lépéseket teszünk, tettünk és fogunk tenni annak érdekében, hogy enyhítsünk minden olyan potenciális fenyegetést, amit ezek a tevékenységek jelenthetnek, hogy biztosak lehessünk abban, továbbra is meg tudjuk védeni ezt a nemzetet.”
Ennél egy fokkal élesebb hangnemben reagált a jelentésekre Carlos Fernandez de Cossio kubai külügyminiszter-helyettes, aki „teljesen hazugnak és alaptalannak” minősítette a jelentést. A washingtoni kínai nagykövetség szóvivője is megszólalt az ügyben, ám csak egy sejtelmes választ adtak a megkeresésre, mondván, nem tudnak az ügyről, és ennek következtében most nem tudnak nyilatkozni.