Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

PCR-teszt kontra antigén-teszt – előnyök és hátrányok

Már többször is említette Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs sajtótájékoztatói során, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ megkezdte a kísérletezést az antigén alapú tesztekkel, eddig sikeresen.

Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Már többször is említette Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs sajtótájékoztatói során, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ megkezdte a kísérletezést az antigén alapú tesztekkel, eddig sikeresen.

Müller úgy fogalmazott korábban, hogy az NNK mérései azt mutatták, az antigén alapú tesztek jól működnek, a pozitív eredményt a PCR-vizsgálatok is megerősítették, ellenkező esetben azonban nem mindig volt így. „Ami gyorsteszttel pozitív, PCR-rel is pozitív volt. Ami viszont negatív, annak csak egy része volt PCR-teszttel negatív, ott tehát mindenképpen szükség van megerősítésre” – fejtette ki. Soron kívül Korlátozottan ugyan, de újraindult a vasúti közlekedés a Déli pályaudvaron

Az is ismeretes, hogy az adatok alapján Magyarországon a tesztelési kapacitás látszólag elérte a maximumát, ugyanis a második hullám alatt 9-11 ezernél több mintavételt nem végeztek a hatóságok. Ennek kapcsán már az ITM epidemiológusa, Oroszi Beatrix is nyilatkozott, hogy ez már felső határt jelent az országban.

A kormány, az operatív törzs és a népegészségügy pedig törekszik arra, hogy bővíteni lehessen a kapacitást, hol új laborok bevonásával, hol egyéb módszerekkel. Ennek egy formája lenne az alapvetően gyorsabb antigén alapú teszt is. A HVG pedig most összehasonlította a két teszttípust, hogy mik az előnyeik és hátrányaik.

A koronavírus-járvány kapcsán bebizonyosodott, hogy a fertőzöttség igazolásához a PCR-tesztek a leghatékonyabbak, ez mutatja ki a legmegbízhatóbban a fertőzést a vírus örökítőanyagának (RNS) segítségével. Az RNS a vírus legbelső részében van, és a PCR-teszt ezt a belső szálat érzékeli, sokszorosítja fel, ennek útján pedig láthatóvá teszi a vírus jelenlétét.

A PCR-teszt alapvető előnyének az mondható, hogy egyaránt lehet tünetes és tünetmentes embereknél is alkalmazni, és rendkívül megbízható. A hátrányának viszont kapásból az sorolható fel, hogy rendkívül költséges és időigényes, előbbi szempontot jól megmutatja a kormány által meghatározott, alapvetően már csökkentett hatósági ár.

A portál ezen felül megjegyzi, hogy a PCR-tesztek alapvetően rendkívül érzékenyek, ezért nagyon fontos, hogy milyen szakértelem végzi a mintavételt. Amennyiben nem megfelelően veszik a mintát, simán elképzelhető az álnegatív eredmény, vagy akár az ellentéte, hogy hosszú idővel a fertőzést követően is pozitív eredménnyel zárul, amikor már a beteg nem fertőzőképes.

Az antigén alapú tesztek ehhez képest nem az RNS-t, hanem a vírusban található fehérjét (S-protein) mutatják ki. Az egyik legfontosabb előnye, hogy egyrészt jóval olcsóbb, mint a PCR-teszt, másrészt jelentősen rövidebb idő alatt ad eredményt, akár negyed óra alatt kiderült a fertőzöttség, de brit kutatók azóta már ötperces változatot is kifejlesztettek.

Hátrányaként viszont egyértelműen megemlíthető, hogy csak akkor ideális az alkalmazása, ha már koronavírus-gyanús tüneteket produkáló betegeken alkalmazzák. Szintén hátránya a kisebb érzékenység, mert ebből kifolyólag a fertőzés első néhány napjában elképzelhető, hogy nem fogja kimutatni a vírust a szervezetben.

A hírportál által megkérdezett szakértők abban egyetértettek az antigén alapú teszt kapcsán, hogy megvan bennük a potenciál, viszont nem lesznek abszolút helyettesítői a PCR-teszteknek. Egy laboratóriumi vezető például elmondta, nagyjából 70-75 százalékos pontosságúnak kell tekintetni ezeket.

Sokan amellett érvelnek, hogy egyes kockázatosabb helyeket – mint a fogorvosi rendelők, vagy a repülőterek – megfelelően lehetne szűrni ezekkel, mivel már a tünetes betegek fel lehet ismerni, csökkentve így is a kockázatot. A veszély viszont az, hogy mivel nem elég érzékenyek, rengeteg fals negatív eredményt hozhatnak.

Ennek a problematikának pedig már volt valóságbeli kivetülése, méghozzá Donald Trump, és 23 kabineti kollegájának koronavírus-fertőzése, ugyanis a Fehérházban is antigén alapú gyorstesztet alkalmaznak. Az Atlantic alapján a HVG megjegyzi, hogy valószínűleg az eredeti vírushordozó is fals negatív eredménnyel fertőzte le az embereket egy rendezvényen.

A szakértők azt is kiemelik, hogy amennyiben nagy tömegben kezdik el alkalmazni az antigén alapú tesztek, úgy megvan a veszélye, hogy több százezer fals negatív eredménnyel nézhetünk szembe, ezért a vírus elleni védekezéshez elengedhetetlen lehet a távolságtartás és a maszkviselés, ezekről nem szabad a járvány alatt megfeledkezni.