Öt éven belül mesterséges méhlepényekkel táplálhatják a koraszülötteket
A mesterséges placentának köszönhetően elősegíthetik a koraszülöttek megfelelő növekedését, és biztosíthatják számukra a szükséges tápanyagokat, elkerülve ezzel a későbbi szövődmények kialakulását.
Bizonyított tény, hogy az idejekorán világra jött újszülöttek esetében sokkal nagyobb az esélye a különböző egészségügyi komplikációk létrejöttének a baba fejlődése során, mivel a testük még nem készült fel az önálló lélegzésre.
Ha túlságosan hamar kötik le a magzatokat a méhlepényről, azzal lényegében elzárhatják őket az oxigén-utánpótlástól, ami szervleálláshoz, majd halálhoz vezethet. Hiába fejlett az orvostudomány, a mai technológiákkal jelentős tüdőkárosodást lehet előidézni a kisbabáknál.
Az IEEE Spectrum legutóbbi riportjából kiderült, hogy a Michigani Egyetem szakemberei George Mychaliska gyermeksebész vezetésével egy több mint egy évtizedig tartó kutatás és fejlesztési folyamat végeztével megalkottak egy olyan méhlepényt, ami kizárólag mesterséges úton működik.
Valójában egy lélegeztetőgépről van szó, ami felnőttek helyett koraszülöttek és apró magzatok életben tartására lett tervezve. Az eszköz megfelelő mennyiségű levegővel és folyadékkal tölti meg a koraszülöttek tüdejét, a parányi tubussal pedig lélegeztethetik őket oxigénnel.
David Weinberg, a projekt egyik vezető kutatója a lapnak adott nyilatkozatában elmondta, óriási reményeket fűznek az új módszerhez, hiszen általa rengeteg gyermek életét menthetnék meg, továbbá elkerülhetnék azt is, hogy maradandó károsodásokat szenvedjenek.
Egyelőre csupán az előzetes teszteléseket hajtották végre az eszközön, ezért további emberi kísérleteket kell lefolytatniuk ahhoz, hogy végül biztonsággal kijelenthessék, működőképes eljárást alkottak meg.