Egy országban már beoltották a lakosság 70 százalékát, mégsem érték el a nyájimmunitást
Finnországban hamarosan elérhetik a felnőtt lakosság 70 százalékos átoltottságát, szakértők szerint azonban még túl korai örülni, hiszen nem biztos, hogy ezzel párhuzamosan létrejöhet a természetes immunitás.
Korábban minden hiteles orvosi forrásból arról lehetett hallani, hogy 70 százalékpontnyi átoltottság elegendő ahhoz, hogy egy ország teljes populációjában nyájimmunitásról beszélhessünk, és legyengüljön a vírus – írta az YLE.
Nos, ez úgy tűnik, hogy nem volt igaz, a finn egészségügyi minisztérium vakcinaszakértője ugyanis elmondta, valószínűleg a 70 százalék is túlságosan alacsony arány, figyelembe véve, hogy a világon több helyen is terjednek a mutációk, ami megakadályozhatja a védőoltások effektivitását.
„Nagyon rossz jelenleg a járványhelyzet a világon. Az Európán kívüli országok vakcinaellátottsági szintje rendkívül alacsony, és csak nagyon lassan zajlanak az oltási folyamatok, ezért a nyájimmunitás kifejezés használata sem célszerű” – magyarázta Mia Kontio.
A koronavírustörzsek intenzív terjedése miatt az amerikai egészségügyi hatóságok is új kvótát határoztak meg, ezúttal 80 százalékra lőtték be azt az arányt, amelytől kezdve már kialakulhat a társadalom körében a természetes védettség.
Ezzel szemben Kontio úgy gondolja, Finnország jó úton jár afelé, hogy megvédjék a veszélyeztetett korcsoporthoz tartozó, krónikus alapbetegségben szenvedő állampolgárokat attól, hogy kórházba kerüljenek és belehaljanak a súlyos szövődményekbe.
„A két oltás utáni 70 százalékos védettség komoly eredményként értékelhető, és minden, ami utána következik, csak egy hatalmas plusz. Nem győzöm kiemelni, mennyire fontos mindkét adag vakcinát megkapni, nélküle elszállnának a járványügyi adatok” – zárta gondolatait a szakember.