Oroszország felszólította az USA-t, hogy ne telepítsen elsőként közepes hatótávolságú rakétákat
A tisztviselő szerint ez egy szükséges lépés, miután az INF-szerződés 2019-ben hatályát vesztette.
Andrej Belouszov, az ENSZ genfi irodájához delegált orosz állandó képviselőhelyettes közölte, egy újabb káros nukleáris fegyverkezési verseny megelőzése érdekében Oroszország egyoldalú kötelezettségvállalásának adott tanúbizonyságot.
Eszerint Oroszország vállalta, hogy nem telepít elsőként közepes hatótávolságú rendszereket ott, ahol az Egyesült Államok sem teszi ezt meg, ezen fegyverek alatt pedig azokat a típusokat értik, amelyek a közepes hatótávolságú nukleáris erőkről szóló megállapodás (INF-szerződés) hatálya alá tartoznak.
Majd hangsúlyozta, Oroszország arra szólítja fel az Egyesült Államokat és szövetségeseit, hogy vállaljanak hasonló kötelezettségeket, szavai pedig a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés felülvizsgálati konferenciáján hangzottak el – számolt be a TASS.
Az INF-szerződés katonai megállapodás volt az USA és a Szovjetunió között, amelyet Washingtonban írtak alá 1987-ben, majd az Egyesült Államok és Oroszország 2019-ben jelentette be, miszerint a szerződés hatályát vesztette.
A dokumentum földi indítású hagyományos és nukleáris robbanófejekkel felszerelt közepes hatótávolságú ballisztikus rakétákról és robotrepülőgépekről rendelkezett, a hatótávolságot pedig 500–5500 km-ben határozták meg.