Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Oroszországnál kezd betelni a pohár, szerintük Németország már az ukrajnai háború része

Oroszországnál kezd betelni a pohár, szerintük Németország már az ukrajnai háború része

Oroszországnál kezd betelni a pohár, szerintük Németország már az ukrajnai háború része
Friedrich Merz német kancellár (j) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtótájékoztatót tart a megbeszélésüket követően a berlini kancellárián 2025. május 28-án. MTI/EPA/Clemens Bilan

Az orosz külügyminiszter jelezte Németországnak, azzal, amit legutóbb tettek, gyakorlatilag részesei váltak az ukrajnai háborúnak.

Szergej Lavrov élesen bírálta Németország döntését, miszerint Berlin támogatja a hosszú hatótávolságú rakéták ukrajnai gyártását, és egyúttal újabb 5 milliárd eurót fordítanak Ukrajnára. A lépést Moszkvában úgy értelmezik, hogy Németország ezzel nyíltan részesévé vált az ukrajnai konfliktusnak, melynek kapcsán az orosz külügyminiszter egyértelműen fogalmazott.

„Németország lépései azt mutatják, hogy már részt vesz a háborúban” – hangzott el a nyilatkozat egy orosz állami televíziós riportban, amiről a Sky News is beszámolt. A német kormány már eddig is jelentős katonai és pénzügyi támogatást nyújtott Ukrajnának, de a rakétagyártás mögötti kiállás új szintre emeli a segítségnyújtást.

A hosszú hatótávolságú fegyverek nem csupán védelmi eszközök, melyek képessé teszik Ukrajnát arra, hogy mélyen az orosz hátországba csapjon le, ami Moszkva szerint elfogadhatatlan eszkalációt idéz elő. Lavrov arra figyelmeztetett, hogy Berlin döntése „feszültséget szít” és destabilizálja az európai biztonságot. Szerinte ez nemcsak Németország, hanem az egész NATO felelősségét is felveti.

Átléphettek egy határt a németek

„Reméljük, hogy a felelős német politikusok levonják a megfelelő következtetéseket, és véget vetnek az őrületnek.” – mondta azt követően Lavrov, hogy megerősítették, napokon belül újra tárgyalóasztalhoz ülhetnek Ukrajnával.

A német kormány mindeddig azzal indokolta támogatását, hogy Ukrajnának joga van megvédeni magát az orosz agresszióval szemben. A német kancellár szerint Németország nem háborús fél, hanem egy megtámadott ország mellett áll ki, és a fegyverszállítás a nemzetközi jog és az európai biztonságpolitika része.

Moszkva ugyanakkor azzal vádolja a nyugati országokat, hogy valójában ők „szítják” a konfliktust, miközben Oroszország saját beavatkozását továbbra is „különleges katonai műveletként” próbálja legitimálni. Donald Trump amerikai elnök pedig látható módon egyre türelmetlenebb, legutóbb már fenyegetően üzent Moszkvának.