Oroszország „környezetvédelmi aggályokra” hivatkozva blokkolja az Európába irányuló olajszállítást
A Kazahsztánból Európába irányuló olajvezetéket 30 napra leállították, állítólagos környezetvédelmi szabálysértések miatt.
Az orosz média nyomán az Independent arról számolt be, hogy egy oroszországi bíróság elrendelte a Kazahsztánból Európába irányuló olajvezeték 30 napos leállítását, a bíróság indoklása szerint környezetvédelmi szabálysértések miatt.
Az Oroszország déli részén fekvő Novorosszijszk város bírósága az ideiglenes felfüggesztést a Kaszpi-tengeri olajvezeték konzorcium közelmúltbeli ellenőrzésének eredményeire hivatkozva rendelte el.
A helyzet érdekessége pedig, hogy Kassym-Jomart Tokajev, Kazahsztán elnöke kedden Charles Michel, az EU Tanácsának elnöke előtt kijelentette, hogy országa „kész felhasználni szénhidrogén-potenciálját a világ- és az európai piacokon kialakult helyzet stabilizálása érdekében”.
Mint ismert, az Európai Unió az orosz-ukrán háború kezdete óta több szankciócsomagot is bevezetett Oroszországgal szemben, köztük az orosz gázszállításra vonatkozó szankciót is, a blokk célja ugyanis, hogy a lehető leghamarabb függetlenedjen az orosz energiától.
Az EU tagállamai által elfogadott szankciók miatt azonban szakértők és tisztviselők is attól tartanak, hogy Moszkva megtorlásul idővel önkényesen leállítja majd a szállításokat, még azelőtt, hogy a blokk tagállamai alternatív megoldást találnának az orosz energia helyettesítésére.
Oroszország pedig épp úgy cselekszik, ahogy azt a tisztviselők megjósolták: leállította a Németországot és Franciaországot ellátó Északi Áramlat-1 gázvezetéken történő szállítást, valamint jelentősen csökkentette a szállítási mennyiséget Olaszországba és Lengyelországba. A helyzetre való tekintettel pedig szerdán Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke olyan sürgősségi tervek megalkotását szorgalmazta, melyek megoldást nyújthatnak abban az esetben, ha Moszkva teljesen leállítja a szállításokat.