Így alkalmazhatják az oroszok a katonai delfiniket a háborúban
Műholdfelvételek szerint az orosz haditengerészet tengeri emlősöket állított csatasorba a szevasztopoli kikötő védelmének érdekében.
Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense szerint a delfinek katonai célú alkalmazása a hidegháború idejéig nyúlik vissza, amikor szovjet és amerikai oldalon egyaránt felhasználták őket, sőt, az ukránok is folytattak ehhez hasonló tevékenységeket a Krímben.
A félsziget 2014-es elcsatolásakor azonban a delfinkiképző telepet az állatokkal együtt az orosz fél „einstandolta”, a szakértő pedig hozzátette, a tengeri emlősökkel folytatott kísérletek nyílt titoknak számítottak, amelyek még Robert Merle 1967-es Állati elmék című regényében is visszaköszöntek.
Az oroszok a palackorrú delfinek mellett belugákat is alkalmaznak, amelyek képesek aknákat és búvárokat is felkutatni, a testükre erősített hámokkal pedig egy kamerát vagy szonárberendezést is tudnak szállítani, akárha intelligens felderítő eszközök volnának, amelyről az InfoRádió is beszámolt.
Az állatok természetesen nem tudják, hogy katonai feladatot teljesítenek, mivel valószínűleg játékként fogják fel az egészet, mintha csak egy delfin- és fókashow-n szerepelnének, majd Kaiser Ferenc azt is elmondta, az amerikaiaknak olyan programjuk is volt, amelyben oroszlánfókákat képeztek ki sarkvidéki környezetben, hogy a bázisaik körüli járőrtevékenységet tudják ellátni.
Nem megerősített információk szerint az oroszok állítólag arra is kiképezték az állataikat, hogy akár meg is tudják támadni az ellenséges búvárokat, a szakértő pedig azt is kiemelte, hogy az orosz fél nem sokkal a háború előtt több állatot is a Fekete-tengerre költöztetett, feltehetőleg bevetési vagy felderítési célokra.
Mivel azonban Oroszország ritkán közöl bármilyen információt, így nem tudni, valójában mennyi állatot és milyen feladatokra alkalmaznak, így az is lehetséges, hogy a szevasztopoli kikötőben lehorgonyzott orosz hajókat is delfinek védik – írta az Infostart.
Kaiser Ferenc úgy gondolja, amiatt lehet szándékuk ilyesmire, mivel korábban az ukrán erők sikeresen felrobbantottak egy orosz lőszerraktárat és egy üzemanyagraktár-bázist, így fennáll a kockázat, hogy az ukrán szabotőrök vagy más katonák esetleg a szevasztopoli kikötőkomplexumban arra készülnek, hogy tapadóaknákat vagy más eszközöket erősítsenek az orosz hajókra.