Egyre több orosz olajat szállítanak „ismeretlen rendeltetési helyre” megjelöléssel
Szakértők szerint az állhat ennek hátterében, hogy így próbálják meg kikerülni a szankciókat, ezzel hozzájutva az orosz olajhoz.
A jelentések szerint egyre több orosz olajszállítmány kapcsán tapasztalták az „ismeretlen rendeltetési hely” megjelölést, amely arra utal, hogy keresik a módját, hogyan lehetne továbbra is üzletet kötni Moszkvával, amelyet a nyugati szankciók sújtanak, az Ukrajna elleni háború pedig tovább folytatódik.
A Wall Street Journal beszámolójából kiderül, hogy áprilisban eddig több mint 11,1 millió hordó került fel a hajók fedélzetére, majd indult útnak ezzel a jelöléssel, miközben az inváziót megelőzően szinte nulla volt ennek az előfordulása.
Egyes elemzők úgy vélik, ez a tevékenység azt jelzi, az orosz olajat a tengeren nagyobb hajókra rakodják, majd összekeverik az adott tartályhajón lévő nyersolajjal, ezzel elfedve az export eredetét, emellett új olajfajták kerültek piacra „lettországi keverék” és „türkmenisztáni keverék” néven, amelyek jelentős mennyiségű orosz olajat tartalmaznak.
Bár az Európai Unió jelenleg tárgyalásokat folytat az orosz olajjal szembeni teljes embargó kapcsán, egyelőre azonban nincsenek közvetlen szankciók, valamint az EU-tagállamokba irányuló export emelkedésnek indult, miután márciusban jelentősen visszaesett – számolt be az Insider.
Néhány olajvállalat azonban „önszankcionálást” vezetett be, hogy elkerülje az Oroszországgal kapcsolatos üzletkötés látszatát, a hónap elején pedig az ukrán elnök tanácsadója azt mondta, a moszkvai olajjal kereskedők „segítenek Oroszországnak abban, hogy megkapja a vérrel szennyezett pénzét”.
A Bloomberg jelentése szerint áprilisban nőtt az Ázsiába és a Földközi-tengerre irányuló orosz export, bár Oroszországnak jelentős kerülőkre kellett küldenie a tartályhajóit, hogy azok végül eljussanak a vevőkhöz.
Az Egyesült Államok eközben jelentős szerepet vállal abban, hogy segítsen pótolni az orosz olajkínálatot, ez alapján április 15-ig 10,6 millió hordó kelt útra az amerikai olaj- és kőolajexport nyomán, ugyanezen a héten pedig 25 százalékkal csökkent az orosz olajexport az előző héthez viszonyítva.