Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Nagyon dühösek az oroszok, miután megtudtak valamit Szerbiáról a háború kapcsán

Nagyon dühösek az oroszok, miután megtudtak valamit Szerbiáról a háború kapcsán

Nagyon dühösek az oroszok, miután megtudtak valamit Szerbiáról a háború kapcsán
MTI/Koszticsák Szilárd

Az oroszok szerint a szerb védelmi ipar hátba akarja szúrni Oroszországot, amire Szerbia elnökre reagált.

Aleksandar Vučić, Szerbia elnöke határozottan visszautasította az Oroszországi Föderáció Külső Hírszerző Szolgálata (SZVR) állításait, miszerint szerb védelmi vállalatok fegyvereket szállítanak Ukrajnának, ezzel ellentmondva Belgrád hivatalosan semleges álláspontjának az orosz–ukrán háborúban. „A szerb védelmi ipar hátba akarja szúrni Oroszországot” – áll az orosz hírszerzési jelentésben.

A Szerb Köztársaság kormánya Vučić elnöksége alatt hagyományosan jó kapcsolatot ápolt Moszkvával. Ugyanakkor Belgrád igyekszik megőrizni semlegességét az ukrajnai háborúval kapcsolatban, miután az ország EU-tagságra törekszik, bár az tagadhatatlan, h ogy történelmileg is szoros kapcsolatot ápol Oroszországgal.

Az SZVR szerint a szerb fegyverek nem közvetlenül, hanem harmadik országokon – főként NATO-tagállamokon, mint Csehország, Lengyelország és Bulgária – keresztül jutnak el Ukrajnába. A jelentés alapján újabban afrikai országokon keresztül is próbálnak „egzotikus” szállítási útvonalakat használni.

Rengeteg fegyverről van szó

„Több százezer rakéta-sorozatvető és taracklövedék, valamint egymillió kézifegyverhez való lőszer került Ukrajnába szerb forrásból” – állítja az orosz hírszerzés. A The Kyiv Independent külön is kiemelte, hogy nem tudták hitelt érdemlően igazolni az SVR állításait, majd befutott Vučić reakciója, aki a szerb RTS közszolgálati televíziónak adott interjúban reagált a vádakra:

„Például igaz, hogy van szerződésünk Csehországgal. De nem adtunk engedélyt, és egyetlen rakéta sem lett leszállítva Ukrajnának. „Munkacsoportot hoztunk létre, orosz partnereinkkel közösen, hogy tisztázzuk a tényeket… mi csak Szerbiáért dolgozunk.”

A Financial Times tavaly júniusi jelentése szerint szerb gyártmányú lőszerek 855 millió dollár értékben kerültek Ukrajnába, és közvetett úton. A lap akkor azt írta, ezek a szállítmányok nem közvetlenül Belgrádból indultak, hanem közvetítő országokon keresztül haladtak. Ez a gyakorlat lehetővé teszi Belgrád számára, hogy hivatalosan megőrizze semlegességét, miközben gazdasági előnyöket húz a fegyverexportból. Szerbia nem mellesleg a világ egyik jelentős lőszergyártója, különösen a keleti típusú, szovjet szabványú fegyverekhez, amiket Ukrajna is használ.

Regionális elemzők szerint Vučić politikája évek óta az egyensúlyozásra épül, miközben nyitni próbál az EU felé, igyekszik elkerülni az Oroszországgal való teljes szakítást. A fegyveripar terén ez különösen kényes kérdés, különösen ezekben az időkben.

„Vučić próbálja mindkét féllel fenntartani a kapcsolatokat, ez azonban egyre nehezebb, ahogy az ukrajnai háború elhúzódik” – mondta a szerbiai European Policy Centre elemzője, Srđan Majstorović a Deutsche Welle-nek adott interjúban még tavaly év végén.