Az orosz gazdaság értékének közel harmadát veszíti el a szankciók hatására
A Nemzetközi Pénzügyi Intézet (IIF) előrejelzése szerint az ország gazdasága idén mintegy 30 százalékkal esik vissza, ami jóval nagyobb veszteséget jelent, mint a pénzügyi válság idején.
A nyugati szankciók nehézségek elé állítják az orosz gazdaságot, a rubel, az ország valutája pedig új mélységekbe zuhant a dollárral szemben. Az orosz központi bank tartalékait befagyasztották, ami korlátozza az intézmény mozgásterét a valuta és a gazdaság védelmében.
Az orosz bankokat kitették a Swift globális fizetési rendszerből is. Több vezető hitelminősítő intézet is riadót fújt az orosz államadósság közelgő fizetésképtelenségével kapcsolatban.
Moszkva az 1990-es évek végén nem teljesítette adósságait, ami súlyos ingadozást váltott ki az ország pénzügyi rendszerében. Ez azonban belföldi adósságot jelentett, ami azt jelenti, hogy a külföldi befektetők nagyrészt megmenekültek a veszteségektől.
Ezúttal nagy a kockázata annak, hogy Oroszország nem teljesíti külföldi adósságkötelezettségeit, mivel nem hajlandó visszafizetni a befektetőknek dollárban vagy euróban, hogy megakadályozza a tőke kiáramlását az országból.
Robin Brooks, az IIF vezető közgazdásza elmondta: „A szankciók óriási mértékben szigorítják a pénzügyi feltételeket, ami megfojtja a belső keresletet. Oroszország pénzt nyomtathat, hogy enyhítse ezt a szorítást, de ez csak egy leértékelési-hiperinflációs spirált fog eredményezni“ – idézi a City A.M.