Fehéroroszország egyértelművé tette: nem száll be az orosz-ukrán háborúba
Bár az ukránok azzal vádolták meg Minszket és Moszkvát, hogy mindenáron be akarják vonni a fehéroroszokat a konfliktusba, a fehérorosz fegyveres erők vezérkari főnöke egyértelműen kijelentette: nem szállnak be.
Kijev azzal vádolta Oroszországot, hogy tüzet nyitott egy fehéroroszországi településre az ukrán határ közelében, így próbálja belevonni a háborúba Fehéroroszországot, akik korábban már kijelentették, hogy bár Moszkva oldalán állnak, nem szállnak be.
Az ukrán légierő parancsnoksága március 11-én közleményben közölte, hogy a határőrizeti szervek olyan információkat kaptak, amelyek részletezik, hogy orosz repülőgépek felszálltak egy fehéroroszországi repülőtérről, átléptek az ukrán légtérbe, majd visszalőttek a fehéroroszországi Kopani falura.
„Hivatalosan kijelentjük: Az ukrán hadsereg nem tervezett és nem tervez semmilyen agresszív akciót a Belarusz Köztársaság ellen. Felhívást intézünk a fehérorosz néphez: Ne hagyják magukat felhasználni egy bűnös háborúban!” – közölte az ukrán biztonsági szolgálat.
A fehérorosz fegyveres erők vezérkari főnöke, Viktor Gulevics kijelentette, hogy Fehéroroszország nem tervezi, hogy csatlakozik az ukrajnai orosz invázióhoz, de öt zászlóalj taktikai csoportot (BTG) küld a határra rotációs rendszerben, hogy helyettesítse az ott már állomásozó erőket.
Gulevics ma cáfolta az Ukrajna lerohanására vonatkozó terveket: „Szeretném hangsúlyozni, hogy a csapatok mozgatása semmilyen módon nem kapcsolódik (semmilyen) előkészülethez, és különösen nem a fehérorosz katonák részvételéhez az Ukrajna területén zajló különleges katonai műveletben”.
Minden nem sokkal azután történt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök pénteken a Kremlben tartott találkozót, amelyen szóba került Fehéroroszország katonai helyzete.
Mint arról korábban beszámoltunk, ennek kapcsán bejelentették, hogy Moszkva a közeljövőben a legmodernebb katonai felszerelésekkel látja el szomszédját. Egyetértettek abban, hogy az orosz-ukrán konfliktus bármikor megoldható, de csak abban az esetben, ha Kijev is ezt akarja.
Megállapodtak abban, hogy kölcsönösen támogatják egymást a Nyugat által bevezetett szankciók miatt, beleértve az energiaszektort is, valamint ipari, agrárgazdasági és közlekedési együtt működést vitattak meg.
Minszk azt mondta, hogy Moszkva példátlan lépéseket tett a fehérorosz gazdaság támogatására, hétfő a kormányok küldöttei Moszkvában dolgozzák ki a megállapodás végrehajtásának konkrét részleteit.