Óriásivá duzzadt a déli ózonlyuk, már jóval nagyobb, mint az Antarktisz
Az idei ózonlyuk hatalmas méreteket vett fel, éves maximumát is szeptember vége felé szokta elérni.
Az ózonlyukkal kapcsolatos vizsgálatok és feljegyzések 1979-ben kezdődtek. Azóta megfigyelhető volt, hogy minden évben szeptember elején a déli féltekén az ózonlyuk mérete elkezd növekedni, valamint kimélyülni, és szeptember közepe és október közepe között éri el maximumát.
Az idei évben is a szokásos módon kezdett el növekedni az ózonlyuk mérete, de az elmúlt két hétben szokatlanul nagyra nőtt, már az Antarktisznál is nagyobb – adta hírül az Időkép portál.
Az 1979 óta regisztrált ózonlyukak nagyjából 75 százaléka kisebb, mint az 2021-ben várható, ugyanakkor 2019-ben az átlagosnál kisebb volt a lyuk mérete, ez is azt mutatja, hogy szezononként más és más méretűre nő az ózonlyuk.
A légköri ózon megvédi a földi életet a sejteket károsító ultraibolya sugaraktól, melyek a Napból érkeznek. Az 1980-es évek második felében betiltották azokat az anyagokat, gázokat, vegyszereket, melyek pusztították az ózonréteget.
Ezek az anyagok sajnos sokáig, hosszú évtizedekig is megmaradnak a légkörben. Emiatt, mire jelentős mértékben csökkenhetne az ózonlyuk mérete, valamint regenerálódhatna az ózonréteg, még több évtizednek el kell telnie, de a kutatók feltételezése szerint, ha jó úton haladunk, 2050-re akár be is záródhatna az ózonlyuk – írták.