Operatív törzs: mindennap együnk meg három ökölnyi gyümölcsöt
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján adta tanácsul, hogy a vírusfertőzés elleni felkészüléshez – különösen a téli időszakban – nagymértékben hozzájárulhat, ha odafigyelünk a táplálkozásra és a mozgásra.
Müller Cecília országos tisztifőorvos az operatív törzs pénteki sajtótájékoztatóján adta tanácsul, hogy a vírusfertőzés elleni felkészüléshez – különösen a téli időszakban – nagymértékben hozzájárulhat, ha odafigyelünk a táplálkozásra és a mozgásra.
Müller úgy fogalmazott, hogy tudjuk jól, hogy a téli hónapokban mindig megváltoznak a táplálkozási és mozgási szokásaink, alapvetően kevesebbet szoktunk mozogni, és egészségtelenebbül étkezni, ám a vírusfertőzés szempontjából nagyon fontos lehet jelen pillanatban, hogy karban tartsuk a szervezetünket.
Az országos tisztifőorvos azt tanácsolja, törekedjünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra, amelyet például úgy tudunk elérni, hogy fogyasszunk mindennap gyümölcsöt a vitaminbevitel miatt. Kihangsúlyozta, most még rendes és friss gyümölcseink vannak, melyek vitamintartalma meglehetősen magas, ezért most kell odafigyelni a fogyasztására.
Müller ennek kapcsán még egy „mértékegységet” is megadott: használjuk az öklünket! Ez alatt azt érti, hogy egy ökölnyi méretű gyümölcs elfogyasztása kifejezetten ajánlott, példának okáért az alma fogyasztása, és ezt napi háromszor érdemes megtenni, különösképpen azért, hogy meglegyen a napi vitaminbevitel.
Müller arra is kitért, hogy jelen helyzetben érdemes visszaszorítani az alkoholfogyasztást és a dohányzást, utóbbi kapcsán megjegyzi, hogy a legjobb az lenne, ha el tudnánk engedni. Alkoholfogyasztás kapcsán elmondta, hogy a téli hónapokban érdemes beállni a „normális mennyiségre”, amely még nem roncsolja különösebben a szervezetet.
Az országos tisztifőorvos megemlíti, hogy a mozgás is nagyon fontos, hivatkozva egy korábbi kutatásra még az influenzajárványok idejéről, melyben megállapították, hogy ha heti háromszor, legalább 30 percet mozgunk, akkor csökkenthetjük a halálozás valószínűségét, melyet kifejezetten a WHO is ajánl.
Végezetül Müller elmondta, hogy a vírus megváltoztatta a társas kapcsolatainkat, ám éljünk az informatika adta lehetőségekkel, és tudjuk ott is tartani a kapcsolatot. Amennyiben élőben találkozunk, Müller arra az esetre azt ajánlja, akármerre is vagyunk, ügyeljünk a távolságtartás követelményének megvalósítására.
Az InfoRádió kérdésére Müller elmondta, hogy ugyan nem egyszerű fenntartani az emberek éberségét, és az is igaz, hogy lanyhul a figyelem, de a védekezés automatizmussá is válik a gyermekekben egy idő után. Elmondása szerint maguk is készítettek egy tanmesegyüjteményt, mellyel segíteni akarnak, valamint a „szülői leleményességet” is érdemes ilyenkor bevetni.
A HVG antigénalapú gyorstesztekre vonatkozó kérdésére pedig úgy felelt az országos tisztifőorvos, hogy az első eredmények alapján jól működnek, ugyanolyan eredményre jutott a gyorsteszt és a PCR-teszt is. Hozzáteszi, ha valaki gyorsteszttel pozitívnak bizonyul, azt elfogadják pozitívnak, de a teszt nem helyettesíti a PCR-vizsgálatokat.