Okosvécével azonosíthatóak a súlyos bélbetegségek
Gasztroenterológusok főként székletminták elemzése alapján tudják kimutatni a különböző rendellenességekre utaló jeleket, egy új technológia révén azonban saját magunkat diagnosztizálhatjuk, megkönnyítve ezzel a szakorvosok feladatát.
A Stanford Egyetem kutatói egy évtizedes problémát oldottak meg, feltalálták ugyanis az okosvécét, amely minden egyes használat közben széklet- és vizeletmintát vesz a kütyüt használó személytől, ezáltal elkerülhető a rejtve maradó, potenciálisan akár életveszélyes bélbetegségek diagnózisának elmaradása.
Nem kell félnünk, a Smart Toilet névre keresztelt technológia nem invazív jellegű, így arra semmiképpen se számítsunk, hogy egy pálcika vagy egy élesebb tárgy közelíthet majd kényes, nagy becsben tartott testrészeink felé.
Lényegében egy vécécsészéből lecsusszanó csővezetékbe épített szenzorról és mintavételező egységről van szó, melyek segítségével valós időben meghatározható a bélbaktériumok koncentrációja és a bélflóra állapota.
A mesterséges intelligencia révén egy algoritmust több mint 3 ezer székletminta analízisével megtanították arra, hogy képes legyen elkülöníteni a gasztroenterológiai szempontból kulcsfontosságú laza, átlagos, kemény és folyékony állagú exkrementumokat, illetve meg tudja különböztetni az egészséges ürüléket a véres mintáktól.
Az eljárásnak köszönhetően 85 százalékos hatékonysággal sikerült felállítani a diagnózist, a vért pedig az esetek 76 százalékában meg tudták határozni, ami orvosi perspektívából egészen komoly eredményként értékelhető.
Habár a projekt egyelőre prototípusként létezik, a kutatók abban reménykednek, hogy a közeljövőben találnak majd befektetőket, így a Smart Toilet okosvécé hamarosan kereskedelmi forgalomba kerülhet, ezáltal értékes információkat szerezhetnek a páciensek emésztőrendszeréről.