Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
367,88 Ft
Euró
394,69 Ft
Font
466,80 Ft
Bitcoin
65,290 $

Ezt a szuvenírt nem érdemes hazahozni a nyaralásról, bajt okozhat

A nyaralás alatt minden bizonnyal sokakban felmerülhet, milyen jó lenne hazatérni egy egzotikus virággal, ez azonban egyet jelenthet a saját, otthoni növényeink halálos ítéletével.

...svg content...Fotó: Unsplash / Illusztráció
Külföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

Súlyos következményei is lehetnek, ha nem nézünk utána, milyen növényt hozunk be az országba egy Európai Unión kívüli nyaralás után. De persze nem csak a saját növényeinket kell félteni, hiszen egy komolyabb növényfertőzés akár a hazai élővilágra is hatással lehet – áll a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, a Magyar Dísznövénykertészek Szakmaközi Szervezete és a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Terméktanács közös közleményében. Ezáltal azt javasolják a növénykedvelő utazóknak, hogy soha ne hozzanak el növényeket, virágokat, magokat, gyümölcsöket vagy zöldségeket nyaralásuk során.

A PlantHealth4Life, Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság, az Európai Bizottság és 22 európai ország kampánya emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy a külföldi növényekkel érkező kártevők jelentősen megtépázhatják az Európában honos és termesztett növénypopulációt – írja az Economx. Egy 2013-as növényegészségügyi katasztrófa tökéletesen szemlélteti, hogy mekkora baj is lehet egy kisebb károkozóból. Dél-Olaszországban egy amerikai kontinensről származó baktériumot (Xylella fastidiosa) azonosítottak, amely súlyos károkat okozott a térség olívaültetvényeiben: Puglia régióban 21 millió fát fertőzött meg és pusztított el a betegség. Soron kívül Ha nyár, akkor Balaton – de mi a helyzet a belépőárakkal?

Azóta viszont már több európai országban is felütötte fejét a fertőzés, egyebek mellett Franciaországban, Spanyolországban és Portugáliában is. Kifejtik: a baktérium akár 400-600 gazdanövénnyel is rendelkezhet, és előszeretettel támadja meg a csonthéjasokat, citrusféléket, a szőlőt és más dísz- vagy vadon élő őshonos növényeket is. Az elővigyázatosság pedig azért is lényeges, mert a növényi károsítók bekerülése után már szinte lehetetlen védekezni ellenük. Ennek az is lehet az oka, hogy még nincs kifejlesztett védekezési technológiájuk a betegségre vagy éppen a honos növények nem elég ellenállóak vele szemben.

Csatlakozz a Liner.hu szerkesztői csapatához!

Az internetes növényvásárlásnál szintén érdemes szem előtt tartani, hogy a vásárláshoz növényegészségügyi bizonyítványt is mellékeljen az eladó. Ez a tanúsítvány jelzi, hogy a növények mentesek az uniós zárlati és vizsgálatköteles károsítóktól, valamint teljesítik az Unióba való behozatalra vonatkozó követelményeket – teszik hozzá. Korábban egyébként azt is megírtuk, hogy kiderült, melyek a világ legsétálhatóbb városai: egy új tanulmány szerint minél nagyobb és gazdagabb egy város, annál kevésbé valószínű, hogy könnyen járható gyalogosan, szerencsére azonban akadnak kivételek is. De arra is kitértünk, hogy a magyarok körében ismét népszerűek a luxusnyaralások, főleg a hajós utak.

Jön a forróság, harmadfokú riasztás lép életbe szerdától

A nagy forróságra való tekintettel harmadfokú riasztás lép életbe szerdától.

Őrizetbe vették az óbudai alpolgármestert

A Központi Nyomozó Főügyészség vesztegetést állítva elkövetett befolyással üzérkedés és más bűncselekmények kapcsán folytatott nyomozást.

Korrupciógyanú Óbudán, razziáznak az önkormányzatnál

A hírek szerint fiktív szerződések és korrupciógyanú miatt összehangolt akciót hajt végre a keddi napon Központi Nyomozó Főügyészség és a Készenléti Rendőrség Óbudán.