Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Jelentés: továbbra is növekszik a globális energiaipar üvegházhatásúgáz-kibocsátása

Úgy tűnik, hiába a zengzetes ígéretek, ezekből semmi sem valósult meg. A kutatók ismételten és sokadjára figyelmeztetnek: ténylegesen sürgős cselekvésre van szükség.

...svg content...Fotó: Unsplash/Marcin Jozwiak
Greenbox
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint közzétették a globális energetikai adatok átfogó felülvizsgálatának eredményeit, melyek ismét lesújtóak: az energiaipar üvegházhatásúgáz-kibocsátása tavaly tovább emelkedett, és új csúcsokat döntött annak ellenére, hogy a szél- és napenergia rekordméretű növekedést ért el.

Az Energy Institute által készített jelentés szerint a fosszilis tüzelőanyagok 2022-ben továbbra is a világ teljes energiafogyasztásának 82 százalékét tették ki, épp úgy, mint az azt megelőző évben, melynek következményeképpen az üvegházhatású gázok kibocsátása 0,8 százalékkal emelkedett, hiszen eközben a világ összességében több energiát használt fel. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

A jelentés szerint pedig a globális energiafogyasztás várhatóan tovább emelkedik az előttünk álló évben, ami potenciálisan magasabb üvegházhatású gázkibocsátással járhat, miután Kína idén megszüntette a szigorú járványügyi korlátozásokat, melyek korábban látványosan visszafogták a repülőgépek üzemanyag-fogyasztását.

Juliet Davenport, az intézet elnöke az eredmények kapcsán megosztotta:

„A szél- és napenergia további erőteljes növekedése ellenére az energiaágazatban az energiával kapcsolatos globális üvegházhatású gázkibocsátás összességében ismét növekedett. Továbbra is a párizsi megállapodásban előírtakkal ellentétes irányba haladunk.”

Az adatokon aligha látszik a megújuló energiaforrások felé történő elmozdulás

A jelentésből az is kiderült, hogy vízenergia kivételével a megújuló energiaforrások tavaly a világ energiaigényének mindössze 7,5 százalékát fedezték: mindez közel 1 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, ami javarészt a szél- és napenergia rekordméretű növekedésének köszönhető.

Úgy tűnik azonban, hiába a törekvés, hiszen a megújuló energiaforrások boomját háttérbe szorította a globális energiafogyasztás tavalyi 1,1 százalékos növekedése. Mindez azt jelenti, hogy tavaly több olajat és szenet égettek el a kereslet kielégítésére.

Eközben a globális olajkereslet tavaly napi 2,9 millió hordóval nőtt, és 2022-re átlagosan 97,3 millió hordó/napra emelkedett, részben a világgazdasági tevékenység koronavírus-járvány utáni fellendülése miatt. Ugyanakkor a szén iránti kereslet 2014 óta nem látott magasságokba emelkedett, 2021-hez képest 0,6 százalékkal növekedett.