Nigéria egy, a Shell csővezetékből származó napokig tartó olajszivárgást vizsgál
Az olajszivárgás épp egy olyan régióban történt, mely már eddig is küzdött a súlyos környezetszennyezéssel.
A CNN jelentése szerint a nigériai hatóságok hétfőn vizsgálatot indítottak a Trans Niger kőolajvezetéken történt, több napon át tartó olajszivárgás okának felderítésére. A hatóságok közlése szerint június 11-én észlelték a szivárgást, a dél-nigériai Rivers államban lévő Eleménél, melynek következtében napi szinten 180 ezer hordónyi (!) olaj ömlött ki.
Négy nappal később a Shell Petroleum Development Company of Nigeria Limited egy közleményben erősítette meg a szivárgást. Noha a hivatalos közlés szerint „pár napig” tartott a rendkívül környezetkárosító incidens, környezetvédő csoportok szerint a szivárgás egy hétig tartott, mire sikerült megfékezni.
A Shell, a Nigériai Olajszivárgás-felderítő és -elhárító Ügynökség és a helyi közösségek képviselői hétfőn kivonultak a helyszínre, hogy információkat gyűjtsenek, adatokat elemezzenek, fizikai bizonyítékokat vizsgáljanak, és felmérjék a szivárgás okait.
Nem sokkal később a Shell szóvivője is megerősítette a hétfői helyszíni látogatást, megjegyezve, hogy a vizsgálat egyik célja, hogy kiderítsék, pontosan mennyi olaj ömlött ki az incidens során. Ez azonban már nem az első alkalom, hogy a Shell igen nagy bajba keveri magát: a vállalatnak az évek során több jogi csatát kellett megvívnia a Niger-deltában történt olajszivárgások miatt.
Az olajipari vállalat a legtöbb szivárgásért a csővezetékek elleni vandalizmust, valamint a nyersolaj illegális megcsapolását véli az olajszivárgások hátterében, ám a legutóbbi szivárgás komoly környezeti károkat okozott a régióban, így a vállalatot valószínűleg felelősségre vonják, és kártérítésre kötelezhetik.