Niger véget vet az Egyesült Államokkal kötött katonai megállapodásnak
A megállapodás tette lehetővé, hogy a védelmi minisztérium katonai és polgári alkalmazottai Nigerben tevékenykedjenek.
A CNN jelentése szerint alig pár nappal azután, hogy Niger katonai kormánya a héten magas szintű megbeszéléseket folytatott az amerikai diplomáciai és katonai tisztviselőkkel, bejelentették, hogy véget vetnek az Egyesült Államokkal kötött megállapodásnak. Amadou Abdramane ezredes, Niger katonai szóvivője egy, a nemzeti televízióban sugárzott nyilatkozatában jelentette be:
„Niger kormánya, figyelembe véve népe törekvéseit és érdekeit, teljes felelősséggel úgy dönt, hogy azonnali hatállyal felmondja az Egyesült Államok katonai személyzetének és az amerikai védelmi minisztérium polgári alkalmazottainak a Nigeri Köztársaság területén való jogállásáról szóló megállapodást.”
Megjegyezte, a két ország közötti, 2012-ben aláírt megállapodást „Nigerre kényszerítették”, s az sértette a nyugat-afrikai ország szuverenitásának „alkotmányos és demokratikus szabályait”. Azt is kijelentette, hogy „e megállapodás nemcsak tartalmát tekintve mélységesen igazságtalan, hanem nem felel meg a nigériai nép törekvéseinek és érdekeinek sem”.
Noha Niger egykor az USA kulcsfontosságú regionális partnere volt, a két ország közötti kapcsolatok megromlottak, amikor a katonai junta tavaly júliusban magához ragadta a hatalmat, amit az Egyesült Államok hivatalosan is puccsnak minősített. A puccs óta az USA ki is vonta Nigerből az ott állomásozott mintegy 1100 katonáját.