Nemzetközi összefogás körvonalazódik a kínai fenyegetéssel szemben
A QUAD-csoport, vagyis az Egyesült Államok, Ausztrália, India és Japán külügyminiszterei pénteki melbourne-i találkozójukon megígérték, hogy elmélyítik együttműködésüket.
Az Reuters riportjából kiderült, Antony Blinken amerikai külügyminisztere nemrég többnapos körúton volt Délkelet-Ázsiában, amivel az USA azt szerette volna megmutatni, hogy az ukrán krízis ellenére hosszú távú stratégia fókusza a csendes-óceáni régióban van.
Arra a kérdésre, hogy a Kínával való konfrontáció elkerülhetetlen-e, Blinken azt válaszolta, semmi sem elkerülhetetlen:
„Azt hiszem, osztjuk az aggodalmakat, hogy az elmúlt években Kína agresszívebben lépett fel otthon és agresszívebben a régióban, sőt potenciálisan azon túl is.”
A kínai külügyminisztérium ezen a héten megvádolta az Egyesült Államokat, a kvartettet arra használja, hogy más országokat az amerikai demokrácia normáinak elfogadására kényszerítsen. Kína az elmúlt években kereskedelmi büntetésekkel torolta meg, hogy Ausztrália útját állta a titkos külföldi beavatkozásnak belpolitikájába, kitiltotta a Huawei kínai technológiai óriásvállalatot a nagy infrastrukturális projektekből, valamint a koronavírus-járvány eredetének független vizsgálatát követelte.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök az amerikai, japán és indiai külügyminiszterrel folytatott megbeszélése után kijelentette, megnyugtatta a kényszerítés elleni közös kötelezettségvállalás.
„A ma megvitatott dolgok elsősorban arról szóltak, miképpen fogunk továbbra is kiállni az értékeink mellett (…), ami a leginkább összeköt bennünket” – mondta. Ezzel szembeszállunk azokkal, akik kényszeríteni akarnak minket – tette hozzá az ausztrál kormányfő.
Peter Dutton ausztrál védelmi miniszter csütörtökön azt mondta a parlamentben, hogy Ausztrália a második világháború óta a legbonyolultabb és potenciálisan katasztrofális regionális biztonsági környezettel néz szembe.