Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A német hírszerzés szerint az oroszok már a NATO tesztelésére készülnek

A német hírszerzés szerint az oroszok már a NATO tesztelésére készülnek

A német hírszerzés szerint az oroszok már a NATO tesztelésére készülnek
Vlagyimir Putyin orosz elnök sajtónyilatkozatot tesz a moszkvai Kremlben 2025. május 11-én. Putyin kijelentette, hogy Oroszország azt javasolja Ukrajnának, hogy május 15-én Isztambulban előfeltételek nélkül folytassák a 2022-ben megszakadt közvetlen tárgyalásokat. MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Gavriil Grigorov

Moszkva készen áll arra, hogy a Nyugattal való szembenállását kiterjessze Ukrajnán túlra is, amiről Bruno Kahl, a német Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) vezetője adott ki figyelmeztetést.

Röviddel azután jelentek meg erről a hírek, hogy a NATO-főtitkára igen aggasztó különbségekre hívta fel a figyelmet. Természetesen Moszkva is figyelemmel követi az eseményeket, és hamar figyelmeztették a NATO-t, akik igen nagy fegyverkezésbe kezdtek.

A Table Media-nak adott podcast interjújában Kahl úgy fogalmazott, a NATO kollektív védelmi kötelezettségei, különösen az Észak-atlanti Szerződés 5. cikke, ami a NATO alapvető garanciája, már nem tűnnek Moszkva szemében megingathatatlannak.

„Egészen biztosak vagyunk benne, és hírszerzési adataink is ezt mutatják, hogy Ukrajna csak egy állomás a nyugati irányba vezető úton” Ez nem azt jelenti, hogy páncélos hadseregek elindulását várjuk nyugatra, de látjuk, a NATO kollektív védelmi ígérete tesztelés alatt áll.”

Az USA lehet a fő tesztelési célpont

A német hírszerzési vezető azt mondja, Oroszország olyan „határ alatti” konfrontációkat készíthet elő, amik nem érik el a nyílt háborús szintet, ugyanakkor alkalmasak lehetnek annak kipróbálására, hogy az USA valóban kész-e teljesíteni kötelezettségeit a NATO keretében.

„Nem kell ehhez páncélosokat küldeniük. „Elég, ha kis zöld embereket küldenek Észtországba, hogy megvédjék az állítólag elnyomott orosz kisebbséget.” A „kis zöld emberek” kifejezés azokra az orosz katonákra utal, akik 2014-ben, az orosz krími annexió során egyenruha nélküli, civil öltözetben foglaltak el stratégiai épületeket, miközben Moszkva hivatalosan tagadta kilétüket. A Reuters kitérrt arra is, hogy Kahl nem nevezte meg, pontosan mely orosz hivatalos személyek gondolkodnak ebben a forgatókönyvben.

A beszélgetés alatt szó esett Németország Ukrajnának nyújtott támogatásáról is. Berlin, amely az Egyesült Államok után a második legnagyobb katonai és pénzügyi támogatója Ukrajnának, a Friedrich Merz vezette új német kormány alatt további segítséget ígért, többek között olyan rakétarendszerek fejlesztését, melyek orosz területeket is elérhetnek. Ezt Moszkva fenyegetésnek veszi, és azt üzenték, sokat kockáztatnak ezzel a németek.

Kahl arról is beszámolt, hogy amerikai hírszerzési partnereivel folytatott megbeszélései alapján az USA komolyan veszi az orosz fenyegetést. „Ők ugyanúgy komolyan veszik, mint mi, hála Istennek.” Közben Friedrich Merz, aki nemrégiben találkozott Donald Trumppal Washingtonban, határozottan visszautasította az amerikai elnök kijelentését, miszerint Ukrajna és Oroszország „két veszekedő gyerekhez” hasonlítanak. Merz emlékeztette Trumpot arra, hogy „míg Ukrajna az orosz katonai célpontokra mér csapásokat, Oroszország az ukrán városokat bombázza”.