Nemcsak az élelmiszerek, hanem a nyersanyagok is jelentősen drágulhatnak
Bekövetkezhet egy új árupiaci szuperciklus kezdete, ami azt jelenti, hogy a nyersanyagárak tovább nőhetnek, és tartósan magasak maradhatnak.
Szemán Ákos, a Portfolio elemzője az InfoRádiónak adott interjújában elmondta, a sertéshús árának emelkedése mellett a kukorica és a repce ára szintúgy az egekbe szökhet.
„Sok fontos nyersanyag van, olaj- és földgázipari, mezőgazdasági és bányaipari termékek, és több közülük jócskán megdrágult. Ilyen például a faanyagé, amely már jelentkezett is az építőiparban, de a palládium és a platina is drágult, amelyekből az autók alkatrészei készülnek. Az etanol árfolyama is megemelkedett, ezt az üzemanyagokban adalékként használják, illetve oldószerként a vegyiparban. Jelentősen drágult az olaj is, az év eleje óta 30 százalékot, és ez már csak azért is fontos, mert az olaj az egyik legszélesebb körben használt nyersanyag.”
A folyamatok együtt állnak össze egy szuperciklussá, ami fogyasztói, felhasználói szempontból korántsem nevezhető kedvező jelenségnek.
Szemán közölte, az első szuperciklus még az 1990-es évek végén kezdődött, és alapvetően az indította el, hogy Kínában és a fejlődő országokban berobbant a gazdaság. Ez az időszak egészen a 2008-as válságig tartott, onnantól kezdve csökkentek a nyersanyagárak, egészen mostanáig.
„A mostani áremelkedések mögött részben a koronavírus-járvány áll, egyszerre álltak le az ellátási láncok,például nem feltétlenül tudtak bányászni, csökkent a kitermelés. Azt, hogy már most benne vagyunk-e a szuperciklusban, még nehéz kijelenteni, általában ezt mindig visszafelé könnyű megmondani” – tette hozzá az elemző.