„Nem sokat tett” Kína a COVID-19 eredetének felkutatásáért a WHO szerint
Az Egészségügyi Világszervezet egy belső dokumentum alapján úgy gondolja, a koronavírus-járvány kirobbanása utáni nyolc hónapban „kevés” nyomozómunkát folytattak a vírus eredetét illetően.
A WHO riportja, melyhez a Guardian jutott hozzá, azt is megállapította, hogy a kutatócsoportjuk, akik azért érkeztek Kínába, hogy helyi kollégáikkal a vírus származását kutassák, alig kaptak tájékoztatást a helyiekről.
A tavaly augusztus 10-i keltezésű dokumentum új bepillantást nyerhet abba, hogyan próbálhatta hátráltatni a WHO tudósainak munkáját. Nemrég Joe Biden kormánya közleményben bírálta Kínát, amiért nem nyújtanak elégséges támogatást a vírus kutatásában és jelezték, hogy a WHO-nak meg kell védenie hitelét.
Jake Sullivan, az USA nemzetbiztonsági tanácsadója arra is kérte Kínát, hogy az összes adatot a vírusról tegyék nyilvánossá, és minden kormányt arra szólított fel, hogy egy „átlátható és nagyméretű” folyamat részeként reagáljanak a járványra.
A Guardian által látott dokumentum a WHO programmenedzserének, Peter Ben Embareknek július 10. és augusztus 3. közötti kínai útját foglalja össze, amelyen a járványt okozó vírust tanulmányozta és megvizsgálta, milyen munka folyt eddig eredetének felkutatásáról.
A misszió kéthetes karanténnal kezdődött, ezután az üggyel foglalkozó minisztériumokkal találkozott a küldöttség, többek között az egészségügyi minisztérium és a kínai piaci szabályozó testület képviselőivel tárgyaltak, illetve Vuhan virológiai intézetével is kapcsolatba léptek.
A Guardian kérdésére a WHO szóvivője nem volt hajlandó válaszolni, míg Kína washingtoni nagykövetsége nem reagált a megkeresésre.