Nem érzik az illatokat koronavírusból való felépülés után a szaglásukból és ízlelésükből élő magyar szakemberek
Az orrukból és ízlelésükből hivatásszerűen élő embereknél már akkor komoly gondok mutatkoztak, amikor először megtudták, hogy a koronavírus-fertőzés egyik jellemző tünete a szaglás- és ízlelésvesztés.
Porreisz Daniella cukrász tavaly télen kapta el a koronavírust, számára egyetlen nap leforgása alatt történt meg a tragédia, mégpedig a szaglás elvesztése, ami megélhetésének kulcsfontosságú tényezője volt.
„A mai napig nagy bennem az aggodalom, hogy visszatér-e teljesen a szaglásom.Tudjuk, hogy a koronavírusból kigyógyuló embereknek az a legkisebb gondjuk, hogy visszatér-e a szaglásuk, de nekünk ez megélhetési kérdés. Mi az ízlelésünk vagy szaglásunk elvesztésével az állásunkat is elveszíthetjük.
A Blikk magazinnak nyilatkozó Nédó Gábor barista hasonló élményekről és tapasztalatokról számolt be, ő még csak nemrég gyógyult fel koronvírus-fertőzésből:
„Egyáltalán nem tudok egy darabig a kávék kiválasztásában részt venni. Pár napja dolgozom, azóta edzésszerűen, gyümölcsökkel tréningezem magam, hogy mihamarabb visszaálljak a normál üzemmódra. A betegségem harmadik napjától kezdve falsul éreztem mindent, például az édeset mentolosnak, viszont ha normál kávét ittam, az teljesen vízízű volt, és ez jobbára most is így van. Abban bízom csak, hogy az érzékszervem hamar regenerálódik.”
Zólyomi Zsolt parfümőr a lap megkeresésére elmondta, akinél teljes vagy részleges a szaglásvesztés, ott vélhetően a szaglóhám támasztósejtjei sérültek, és gyakran hónapokon keresztül gyógyulnak, mire visszaáll az érintett személy szagláskészsége és illatmemóriája.
Klinikai adatok szerint, akik elkapták a vírust, azok 50 százalékánál jelentkezett a szaglás- és ízérzékelés károsodása. Ám a valós arány ennél nagyobb is lehet, mert sok mindenki számára ez nem annyira zavaró, így számszerűen semmilyen orvosi statisztikába nem kerültek be.