Négy éven belül rohamos csökkenésnek indulhat Kína népessége, tanácstalanok az ország vezetői
Egyre nagyobb mértéket ölt Kínában a népszaporulat visszaesése, az eddigi adatok alapján a termékenységi ráta berekedt, ami azt jelenti, többen halnak meg, mint ahányan születnek.
Cai Fang, a Kínai Népbank monetáris tanácsának bizottsági tagja pénteken arról beszélt, amikor 2025-ben a népesség növekedésének tendenciája negatív értékeket vesz fel, akkor nagyobb lesz a hiány, mint azt korábban feltételezték, ezért új stratégiát kell választaniuk ahhoz, hogy fenntarthassák a jelenlegi állapotokat.
A South China Morning Post riportjából kiderült, miközben Kína 2013-ban enyhített az egyetlen gyermek vállalásának propagálásán, és egyre több családban születhetett kettő utód, a hatásokat nem észlelték a demográfiai mutatókon.
Más szóval, Kína népessége stagnált, így a korábban bevezetett rendeletek, melyek a túlnépesedést szabályozták, túlságosan erőteljesre sikeredtek, negatív hatásait pedig az elkövetkező években lehet majd megérezni.
Cai szerint az országban dolgozó emberek száma is folyamatos csökkenést mutat, míg a születési ráta drasztikus bezuhanása csak tovább tetézi a problémát, így a jövőben a fiataloknak nehezebb dolguk lesz elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
Miközben 2000-ben az idős lakosság aránya még alig 7 százaléknak bizonyult, addig 2019-re már 12,3 százalékra emelkedett, így ki lehet jelenteni, hogy a kínai társadalom az elöregedés szélére került.
Ahhoz, hogy a demográfiai helyzet változzon, technológiai és oktatásügyi fejlesztéseket szükséges véghezvinni, ezáltal megállítható a szaporulat visszaesése. Cai úgy gondolja, az időseket szintén munkára kell ösztönözni, mivel az elöregedés hatására a pénzügyi rendszer is bedőlhet, ha több nyugdíjas lesz, mint ahányan dolgoznának.