Navalnij kabinetfőnöke szerint Putyin „ostoba” volt, mikor bebörtönözte, mert így szimbólummá vált
Leonyid Volkov, az orosz ellenzéki vezető kabinetfőnöke úgy látja, Vlagyimir Putyin hibát követett el, amikor börtönbe záratta Alekszej Navalnijt, mert így szimbólummá vált, és világszerte felhívta magára a figyelmet.
Amikor Navalnijt tavaly augusztusi szibériai mérgezése után Németországban kezelték, tanácsadói megvitatták, mi történhet, ha a korrupcióellenes harcos visszatér Moszkvába, és arra a következtetésre jutottak, hogy valószínűleg letartóztatják és bebörtönzik. De azt is gondolták, hogy „ostobaság” lenne Putyin részéről, ha ezt az utat választaná – mondta Volkov csütörtökön az Insidernek, mikor újságírókkal találkozott washingtoni látogatása során.
Volkov szerint okosabb lett volna Putyin részéről, ha házi őrizetbe helyezi Navalnijt, ami nem váltott volna ki „együttérzéshullámot, valamint hazai és nemzetközi érdeklődést”, miközben „ellehetetlenítette volna őt politikai feladatainak végrehajtásában”.
Mielőtt Navalnij börtönbe került, ő volt a „politikai vezetője” egy hatalmas oroszországi hálózatnak, amely nagyrészt a nyomozásra és a korrupció leleplezésére összpontosított, de most, hogy Putyin rács mögé juttatta, „szimbólummá” vált, aki „erkölcsi vezetést” kínál. Volkov szerint Navalnij különösen nagy vonzerővel bír a fiatalabb oroszországi szavazók körében, ami aláhúzza, hogy Putyin vesztésre áll az e demográfiai csoport megnyeréséért folytatott háborúban.
Miután januárban Moszkvába való visszatérésekor letartóztatták, Navalnijt két és fél év börtönre ítélték feltételes szabadlábra helyezésének megszegése miatt – többek között azért, mert Németországban kezelték – egy 2014-es sikkasztási ítélet okán, amelyet vezető emberi jogi csoportok politikai indíttatásúnak ítéltek. Navalnij bebörtönzése az elmúlt hónapokban tömeges tüntetésekhez vezetett Oroszország-szerte, melyekben fiatal tüntetők árasztották el a nagyvárosok utcáit.
A jelenleg litvániai száműzetésben élő Volkov a héten az Egyesült Államokba utazott, hogy hangot adjon Navalnij mozgalmával kapcsolatos aggodalmainak a Putyin és Joe Biden elnök június 16-án Genfben, Svájcban tartandó, nagy érdeklődéssel várt csúcstalálkozója előtt. Az USA és Oroszország közötti feszültség az elmúlt években drámaian megnőtt, a Biden-kormány pedig komoly érdeklődést tanúsít Navalnij iránt, aki messze Putyin legjelentősebb kritikusa.
Korábbi amerikai tisztviselők és szakértők szkeptikusan nyilatkoztak arról, hogy Biden mit érhet el a találkozón, és arra figyelmeztettek, hogy az elnök azt kockáztatja, hogy a Kreml győzelmet arat azzal, hogy erősíti Putyin megítélését a nemzetközi színtéren, és legitimitást biztosít neki anélkül, hogy a csúcstalálkozó az USA számára kedvező eredményeket hozna. A Biden-kormány azzal válaszolt az ilyen kritikákra, hogy az ellenfelekkel való találkozás létfontosságú a nézeteltérések kezeléséhez.
Alig egy héttel a Biden-Putyin csúcstalálkozó előtt, szerdán hivatalosan is betiltották Navalnij politikai hálózatát Oroszországban, miután egy moszkvai bíróság „szélsőségesnek” nyilvánította azt. Ez egyértelmű üzenet volt Biden számára, hogy a Kremlt nem hatja meg az amerikai kritika és nyomás, Putyin figyelemre méltó, a másként gondolkodókkal szembeni kemény fellépése miatt. Volkov szerint Putyin már a genfi csúcstalálkozót is arra használta fel, hogy belföldi propagandagépezetét felturbózza, és fontos és elismert nemzetközi szereplőként tüntesse fel magát az orosz nép előtt.
Arra a kérdésre, hogy Biden a csúcstalálkozó felajánlásával Putyin kezére játszott-e, Volkov az Insidernek azt mondta: „Nem akarok előre ítélkezni. Meglátjuk, mi történik ott Genfben. Úgy érezzük, hogy az üzenetünk nyitott fülekre talál. Van egy olyan érzésünk, hogy a kormányzat azon gondolkodik, hogy mit tudna kicsikarni Putyinból, milyen engedményeket tudnának ténylegesen elérni”.
Volkov felszólította az Egyesült Államokat, hogy különösen az Egyesült Királysággal együttműködve dolgozzon ki szankciókat a Putyinhoz legközelebb álló orosz oligarchák és tisztviselők ellen, megjegyezve, hogy a hálózat 35 személyt tartalmazó listát állított össze e tekintetben. A hálózat szerint a meglévő szankcióknak nincs elég hatása, mert nem a megfelelő embereket célozzák meg.
Volkov szerint Putyinnál nincs reset gomb, ő csak az „erő nyelvét” érti.