NAV: ez a tárgy vezeti a hamis termékek listáját
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) beszámolója szerint 2020 augusztusáig mintegy 2 milliárd forint értékben vontak ki hamis terméket a piacról, amelyek közül a hamis ruhák voltak a legdominánsabbak.
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) beszámolója szerint 2020 augusztusáig mintegy 2 milliárd forint értékben vontak ki hamis terméket a piacról, amelyek közül a hamis ruhák voltak a legdominánsabbak.
Az MTI által idézett lista szerint a hazai adóhatóság augusztusig bezárólag mintegy 71 ezer hamis ruházati cikket vont ki a forgalomból, amit a „listán” a hamis cipők követnek, 25 ezernél is több pár cipővel.
Ezen felül még 11 ezer doboznál is több hamis parfümöt, valamint közel 9 ezer liter hamis mosószert is kivontak már idén. A NAV megjegyzi a közel 2 milliárdos összeg kapcsán, hogy amennyiben értékesítésre kerültek volna a hamis termékek, ennyivel károsultak volna a jogtulajdonosok.
Ha összehasonlítjuk a tavalyi adatokkal, az látszik, hogy nagyságrendileg nem nőtt a hamis áru mennyisége hazánkban, csak a hamisított termékek jellege alakult át. Tavaly a hamis elektronikai cikkek voltak az élen, valamint a kamuparfümök tavaly is dominánsak voltak. Ez alakult át idénre, a hamis ruhák abszolút domináltak, a lefoglalt termékek háromnegyedét ez tette ki.
A NAV elmondása szerint célirányosan, a korábbi vizsgálati tapasztalatok, kockázatelemzések és nem ritkán bejelentések alapján ellenőriz, emellett folyamatosan keresi a hamis árut a közterületeken, piacokon, üzletekben, közutakon, határátkelőhelyeken és reptereken is. Kihangsúlyozták, hogy a hamisítás visszaszorítása nemcsak a piac tisztaságát, de a vásárlók védelmét is szolgálják.
Mindez azért fontos, mert hamisítással még mindig sokan próbálkoznak, hiszen a gyengébb minőség ellenére is sokan keresik a nagy cégek termékeinek jóval olcsóbb utánzatát, így minimális ráfordítással hatalmas profitra tehetnek szert az elkövetők.
Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy „az ismeretlen forrásból származó, ellenőrizetlen termék potenciális veszélyforrás, hiszen nincs elegendő információ a gyártás körülményeiről, sem a felhasznált összetevőkről, amik gyakran nem megfelelő minőségűek, sőt az egészségre ártalmasak, akár életveszélyesek is lehetnek”.