Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,68 Ft
Euró
394,13 Ft
Font
460,84 Ft
Bitcoin
71,353 $

Ilyen hangja van egy Marsba becsapódó meteoritnak

Érdekes felvételt tett közzé a NASA, amelyen meghallgathatjuk, milyen hanghatások történnek, amikor egy meteorit a Mars felszínébe csapódik.

Fotó: A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) által közreadott, és egy távirányítású kamera által készített felvétel a Csu-Zsung marsjáróról és az űrszondáról levezető rámpáról a Marson 2021. június 11-én. A kínai Mennyei Kérdések-1 (Tienven-1) űrszonda, fedélzetén a Csu-Zsung marsjáróval május 15-én szállt le a vörös bolygóra és három hónapon át fog vizsgálódni. MTI/EPA/CNSA
Világűr

Szabó Kata

Szerkesztő

Többnyire csak filmekben láthatjuk (szerencsére), ahogy különböző űrből érkező tárgyak becsapódnak a Földbe, ám jó ha tudjuk, hogy bizony mindez elég gyakran megtörténik, mindössze az anyag nem elég masszív ahhoz, hogy robbanást okozzon.

A Marsot azonban komolyabb becsapódások érik, a NASA InSight nevű űrszondája pedig hangot is rögzített az egyik ilyen „ütközetről”, amely hang meglehetősen furcsának tűnik, ám mivel a világűrben történt esemény következtében keletkezett, mindez teljesen normális. Soron kívül Elkezdődtek a visegrádi Hotel Silvanus helyreállítási munkálatai (videó)

A NASA közlése szerint a tudósok úgy becsülik, hogy naponta mintegy 48.5 tonna idegen anyag csapódik a Földbe, amiknek többsége porszem méretű, ha pedig nagyobb meteoritdarabokról van szó, azok az esetek többségében már a légkörben elégnek.

Az Insight egyébként még 2018-ban landolt a Mars felszínén, 2020-ban és 2021-ben pedig négy űrszikla becsapódását is érzékelte, számoltak be minderről a tudósok a Nature Geoscience nevű szaklapban.

2021. szeptember 5-én az Insight nem csak a becsapódást észlelte, de annak hangját is rögzítette. A felvételen három „robbanás” hallható, melyek közül az első akkor történt, amikor a meteorit belépett a Mars légkörébe, majd a következő a meteorit darabokra törését jelzi, a harmadik, legvégső pedig magának a becsapódásnak a hangja.

A leszállóegység napjai egyébként meg vannak számlálva, ugyanis az évek során annyi por rakódott a napelemekre, hogy a hatékonysága jelentősen leromlott. A NASA úgy tippel, hogy valamikor 2023 január és október közötti érheti a vég.

25 évre ítélték a bíróságon a volt FTX-vezért, Sam Bankman-Friedet

Ahogy az várható volt, börtönbe megy a volt FTX-vezér.