Bajba került a NASA Ingenuity marskoptere
El kellett halasztani az Ingenuity drónhelikopter tizennegyedik repülését, mivel furcsa anomáliát észleltek az erőforrásában.
A NASA Jet Propulsion Laboratory irányítóközpontjának vezetője, Jaako Karras szerint eredetileg szeptember 18-ára tervezték az öt méter magasságba történő repülést, azóta azonban nem sikerült végrehajtaniuk a küldetést.
A fennakadásokat a szerkezet alapegységének számító két „szervó” okozta, amelyek olyan elektromos állapotjelző eszközök, amikkel a rotorok fordulatszámát, ezáltal az Ingenuity sebességét lehet szabályozni.
Ha ezek a kütyük meghibásodnak, akkor gyakorlatilag ellehetetlenül a repülés – jelen esetben is ez történt, mivel rájöttek, hogy a szerkezet képtelen előrehaladni és felemelkedni, a rotorok pedig alapjáraton pörögtek, így félő volt, hogy kudarcba fullad a misszió, ezért inkább el sem kezdték.
Az Ingenuity vezérléséért felelős csapat múlt héten ellenőrizte a marskopter alapvető komponenseit, a folyamatok pedig sikerrel záródtak, így Karras szerint olyan malőrről van szó, amit ki lehet javítani, bár az sem garantált, hogy ne ismétlődne meg a kellemetlen szituáció.
Öröm az ürömben, hogy egyébként sem tudnának érdemi méréseket elvégezni a Nap-Mars együttállás miatt, az elkövetkező két-három hétben ugyanis a napszelek és napsugarak intenzíven bombázzák majd a vörös bolygó felszínét, melynek hatására ideiglenesen felfüggesztették a roverek működését a NASA szakemberei.
Reméljük, hogy ez a több mint tíz nap elegendő lesz az amerikai űrügynökség mérnökeinek arra, hogy orvosolják a problémát, így a leállást követően újult erővel vághatnak neki a küldetéseknek.