Felfedezték a Naprendszer legfiatalabb aszteroidapárját
Amerikai, olasz és cseh csillagászokból álló nemzetközi kutatócsapat rábukkant a Naprendszerünkben valaha észlelt legfiatalabb űrszkilapárosra.
Egy 2019-ben elvégzett rutin megfigyelés során a Hawaii-szigeteken található Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (PanSTARRS) teleszkóp és az arizonai Catalina Sky Survey távcső segítségével két földközeli aszteroidát (NEA) azonosítottak, amelyek hasonló ívű pályát írtak le a Nap körül.
A 2019 PR2 és 2019 QR6 elnevezésű űrsziklák kapcsán a Cseh Tudományos Akadémia Csillagászati Intézetének kutatócsoportja állapította meg, hogy valójában párban mozognak – olvasható a Lowell Obszervatórium közleményében.
További megfigyelések alkalmával kiderült, hogy a nagyobbik aszteroida körülbelül egy kilométer széles lehet, míg társa fele ekkora méretű. Bár pályájuk több mint egymillió kilométeres távolságra van egymástól, a két űrszikla rendkívül hasonló felszíni tulajdonságokat mutat, ami tovább erősíti a közös eredetről szóló elméleteket.
Komplex matematikai modellezéssel csillagászok kiszámították, hogy az aszteroidapár mindössze 300 évvel ezelőtt vált le anyaégitestéről, ezáltal bebizonyították, hogy a hatalmas kozmikus kőzetdarabok a Naprendszer valaha ismert legfiatalabb űrszikláiról van szó.
Az új szimuláció alapján felállított teória szerint a kiindulási objektum valószínűleg egy üstökös lehetett, melynek gázsugarai kilökték az aszteroidákat jelenlegi keringési pályájukra, ám mivel egyelőre nem sikerült ezen eredetre utaló jeleket találni rajtuk, így újabb vizsgálatok szükségesek a hipotézis megerősítésére.
Asztronómusok abban reménykednek, hogy az elkövetkező években fény derülhet a 2019 PR2 és a 2019 QR6 rejtélyeire, így amikor 2033-ban ismét elrepülnek a Föld mellett, a világ legprecízebb óriásteleszkópjaival célzottan tanulmányozhatják őket.